''KİTLESEL VE EKONOMİK KALKINMA YOLUNDA HATAY İÇİN POTANSİYEL FIRSATLAR''

VALİ LEKESİZ: ''TÜRKİYE 2010 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE DÜNYADA EN FAZLA GELİŞEN 10 ÜLKE ARASINDA YER ALDI''
''KİTLESEL VE EKONOMİK KALKINMA YOLUNDA HATAY İÇİN POTANSİYEL FIRSATLAR''
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye'nin 2010 yılının ilk çeyreğinde dünyada en fazla gelişen 10 ülke arasında yer aldığını söyledi.
     Lekesiz, Antakya Ticaret Borsası salonunda, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Hatay Destekleme Derneği'nin düzenlediği, ''Kitlesel ve Ekonomik Kalkınma Yolunda Hatay İçin Potansiyel Fırsatlar'' konulu konferansın açılış konuşmasında, kentin ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi.
     Dünya standartlarını yakalamak ve büyük sıçramaların hep birlikte yapılması için hiçbir engel olamayacağını belirten Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Görevimiz gereği Türkiye'yi dolaşarak geliyoruz. Tarımda, ticarette, ulaştırmada, sanayide, turizmde Hatay'ın sunduğu, vaat ettiği fırsatların her biri parmakla gösterilecek ve yine her biri tebliğ konusudur. Dünyada bir küresel kriz yaşanıyor. Bunun sonucunda da piyasalar daraldı ve tüm dünya büyük bir sıkıntı çekti. Gazetelerde de okumuşsunuzdur, bu zincirin son halkası da Portekiz. Bu ülkede ciddi bir sıkıntı var. Türkiye 2010 yılının ilk çeyreğinde dünyada en fazla gelişen 10 ülke arasında yer aldı. Sahip olduğumuz insan kaynakları, geleceğe dair, hedeflerimiz, hayallerimiz, sanayimiz, tarımımız, ticaretimiz, dağımız, denizimiz, ovamız her şeyimizdir. Geriye profesyonel bir anlayışla birlik ve beraberlik içerisinde, gelecek yönetimli bir çalışmayı planlayıp, kurgulayıp bu topraklardaki serveti, hep beraber zenginliğe dönüştürme yolunda, bir irade ortaya koymamız gerekiyor.''
    
     -''BURASI HEP BERABER, KOŞTURMA VE ÇALIŞMA YERİ''-
    
     Lekesiz, ilin yol haritası olacak olan, ''stratejik ve bölge planının'' önemli olduğuna dikkati çekerek, ''Eğer hedefleriniz yoksa kat edeceğiniz mesafede yoktur. Günlerimiz taş üstüne taş koymadan geçiyorsa, bu yaşamadan yaşlanmaktan başka bir şey değildir'' diye konuştu.
     Yaşamadan yaşlanmanın iyi bir şey olmadığını anlatan Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Ömür bir şekilde geçiyor. Allah hepimize sağlıklı, hayırlı uzun ömürler versin, günü geldiğinde, vaadimiz dolduğunda hepimiz öleceğiz. Öbür tarafta istemediğiniz kadar yatacağız, burası yatma yeri değil. Burası hep beraber, koşturma ve çalışma yeri. Ama boşu boşuna da koşturma yeri değil. Rasyonel bir üslup ve yöntem geliştirmeden çalışırsak, yerinde sayanların, yürüyenlerden daha fazla gürültü çıkarma hadisesini de yaşayabiliriz. O halde yaptığımız işe aklımızı mutlaka yansıtmamız gerekiyor. Günümüzdeki dünya, müessir olmayanların müteessir olmaları gibi bir risktir. Zorluklar, sıkıntılar, sorunlar olabilir, hiç önemli değil. Zorluk dediğiniz zaten aşılması gereken engellerdir. Birlik ve beraberlik içerisinde hepsini aşarız.''
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti de, Hatay'da hazırlanan ''stratejik plan'' sayesinde ortaya çıkan sonuçta, kentin sanayide, turizmde ve tarımda marka olduğunun tespit edildiğini söyledi.
     Ayrı olarak ele alınması halinde, sadece tarımda 5 üründe markanın oluşabileceğini dile getiren Serdengeçti, bölgenin kültür ve inançta da önemli bir konuma sahip olduğunu Hatay'ın ''Dünya Nobel Barış Ödülüne'' ve ''medeniyetlerin buluşmasına'' aday gösterilebileceğini dile getirdi.
     TOSYÖV Hatay Destekleme Derneği Başkanı Tahsin Rende'de çalışmalar hakkında slayt eşliğinde bilgi verdi.
     Konuşmaların ardından, Gazeteci-Yazar Nur Demirok, ''Kitlesel ve Ekonomik Kalkınma Yolunda Hatay İçin Potansiyel Fırsatlar, Gelecek Hatay İçin Neler Vaat Ediyor?'' konulu konferansı sundu.
     Sunum sonunda, ''Gönüllü Turizm Elçiliği Eğitim Sertifikasını'' almaya hak kazananlara belgeleri törenle verildi