Kızılay İskenderun Hizmet Merkezi açıldı

Kızılay İskenderun Hizmet Merkezi açıldı -8 katlı binada 85 depremzeye barınma imkanı sağlanacak -Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: ''Türk Kızılayı'na ait son derece modern bir bina depremzedelere tahsis edildi. Depremzede vatandaşlarımıza bakmak boynumuzun borcudur''
Kızılay İskenderun Hizmet Merkezi açıldı
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, hizmet merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk Kızılayı'nın ülke içi ve ülke dışında önemli görevlerde bulunduğunu belirtti.
     Kızılay'ın gönüllü bir kuruluş olduğunu anımsatan Akar, şöyle konuştu:
     ''Son yaşanan Van depreminde de görüldüğü gibi Türk Kızılayı yine üzerine düşeni fazlası ile yaptı. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza yardım elini uzattı. Bizler bu işi gönüllü olarak hiçbir karşılık beklemeden yapıyoruz. Van depreminden etkilenen birçok vatandaşımız çeşitli kentlere götürüldü. Bu yerlerden bir tanesi de İskenderun. Görüldüğü gibi Türk Kızılayı'na ait son derece modern bir bina depremzedelere tahsis edildi. Depremzede vatandaşlarımıza bakmak boynumuzun borcudur. Kızılay, Türk milletinin merhamet elidir. Hepinize afetsiz, felaketsiz, depremsiz günler diliyorum.''
     İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise Van'daki depremlerin ardından ilçeye gelen vatandaşları, en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını bildirerek, ''Burada onlara tüm imkanlar sunuluyor. Eğitimden, sağlığa birçok hizmet veriliyor. Şu anda İskenderun'da 319 depremzede vatandaşımız var. Hepsi ile yakından ilgileniyoruz'' diye konuştu.
     Türk Kızılayı İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay da daha önce özel bir hastaneye kiralık olarak verilen binanın öğrenci yurdu yapılması için karar alındığını ve hayırseverlerin desteği ile 3 ay gibi bir sürede onarımdan geçirildiğini ifade ederek, ''Van depremi olunca karar değiştirerek binayı İskenderun'a gelen depremzede vatandaşlarımıza tahsis ettik. 7 katlı binamızda 27 oda bulunuyor. 85 depremzedeye burada barınma imkanı sağlanacak'' dedi.
     Depremzedeler adına konuşan Pınar Acarsoy ise İskenderun'da en iyi şekilde ağırlandıklarını belirterek, ''Buraya geldiğimizde kaygılarımız vardı. Gördük ki bunların hepsi anlamsız. Devlet her imkanı ile yanımızda olmaya gayret etti. Burada çok özel ve güzel anılar biriktiriyoruz. Allah sizlerden razı olsun'' dedi.
     Van'daki depremden sonra ailesi ile İskenderun'a gelerek eğitimine ilçede devam eden Dilşah Yabalak adlı öğrenci, ''Ah Van'' isimli şiiri okudu. Yabalak'ın okuduğu şiir katılımcılara duygulu anlar yaşattı.
     Konuşmaların ardından hizmet merkezinin açılışını yapan Akar ve katılımcılar, merkezde incelemelerde bulundu. Akar ve beraberindekiler, burada barınan depremzedelerle sohbet ederek, yaklaşık 20 gün önce dünyaya gelen ''Masal Tuana'' adlı depremzede bebeği de ziyaret etti.
     Pınarbaşı Caddesi'nde Türk Kızılayı İskenderun Şubesine ait 7 katlı bina, ilçedeki hayırseverler tarafından 3 ayda onarılarak hizmet merkezine dönüştürüldü. İskenderun'a yerleştirilen Vanlı depremzedeler için hazırlanan merkezde, toplam 85 depremzede barınabilecek.