KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Denktaş Hatay da.

 KKTC'deki Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, ''Avrupa Birliği'nde (AB) Rum dönem başkanlığı başladığında, Rumlarla görüşmelerin devam ettirilmesinin bir anlamı kalmaz'' dedi.
KKTC Demokrat Parti Genel Başkanı Denktaş Hatay da.
  Denktaş, çeşitli etkinliklere katılmak için geldiği İskenderun'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rum dönem başkanlığının, tek yanlı AB'ye alınış kadar yanlış bir karar olduğunu belirtti.
     Denktaş, ''Ancak kendi içlerinde yıllar önce belirlenmiş bir süreç devam ediyor. Temmuz ayının başlarından itibaren de dönem başkanı olarak başlayacaklar. Önemli bir olay değil esasen. Kendi iç sorunlarını çözmemiş bir ülkeyi temsil eden Hristofyas'ın dönem başkanlığı yapacak olması Avrupa Birliği'nin kendi ayıbı olacaktır. Kendi yanlışı olacaktır'' dedi.
     ''Kıbrıslı Türkler ne isterse Türkiye bunun arkasında durur'' diyen Denktaş, şöyle devam etti:
     ''AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, seçenekler arasına Türkiye'ye bağlanmayı koydu. Ancak biz kendi devletimizi ilan ettikten sonra bu devletin ortadan kaldırılarak vilayet haline dönüştürülmesi Kıbrıs Türk halkının kabul edebileceği bir şey değil. Eğer kabul edebilse devleti ortadan kaldırarak devam edebilsek Rum tarafı ile çözüm belki de bugüne kadar bulunmuş olacaktı. Niye kaldırmıyoruz. Niye sahip çıkıyoruz. Bu devlet kurulurken eşitliğimizin, dünya halkları ile eşitliğimizin simgesi olarak kuruldu. Sayın Bağış'ın esas mesajına bakmak lazım. Bu mesaj da Kıbrıslı Türkler ne isterse Türkiye bunun arkasında durur mesajıdır.''
     Son bir aydır Kıbrıs'ta bir çağrı yaptığını belirten Denktaş, ''Bir aydır Kıbrıs'ta siyasi partileri dolaşıyorum. Temmuz'dan sonra bir referandum yaparak 40-45 yıldır halen yürütülmekte olan bu görüşmelerden memnun muyuz değil miyiz- Bu zemin üzerinde görüşmeler devam etsin mi, etmesin mi- gibi sorular Kıbrıslı Türklere sorulmalı ve halktan cevap alınmalıdır. Bu cevaba da bütün dünya saygı duymalıdır'' diye konuştu.
     Kıbrıs Rum kesiminin dönem başkanlığı ile ilgili Türkiye'nin net bir tavır ortaya koyduğunu belirten Denktaş, şöyle konuştu:
     ''Bizim de yapmamız gereken, Cumhurbaşkanımıza yaptığımız çağrı da odur. Rum dönem başkanlığı başladığı anda Rumlarla görüşmelerin devam ettirilmesinin bir anlamı kalmaz. O güne kadar neyse sonuç, ortaya çıkarın. Genel sekreter raporunu ortaya çıkarsın. Biz ondan sonra artık kendi yolumuza bakalım. 40 yıl daha Rum tarafının niyetini bekleyecek durumumuz yok. Kendi işimize bakalım. Kendi yolumuzu çizmeliyiz. (Rauf) Denktaş denedi olmadı. (Mehmet Ali) Talat denedi olmadı. (Derviş) Eroğlu denedi olmadı. Bütün bu durumların ortadan kaldırılması için referandum talep ediyoruz.''