KKTC EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI ATUN HATAY DA

''EKONOMİMİZ SON İKİ YILDA ÖNEMLİ BİR TOPARLANMA VE BÜYÜME SÜRECİ YAŞADI'' -''İHRACATIMIZDA YÜZDE 43'LÜK BİR BÜYÜME İTHALATIMIZDA DA YÜZDE 26'LIK BİR ARTIŞ VAR. YILLIK İHRAÇ PAZAR ORANIMIZ NEREDEYSE İKİYE KATLANDI''

KKTC EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI ATUN HATAY DA
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülke ekonomisinin son iki yılda önemli bir toparlanma ve büyüme süreci yaşadığını belirtti.
     Atun, Hatay ve İskenderun Genç İşadamları Derneği'nin davetlisi olarak geldiği Hatay'da Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti. Atun, burada yaptığı konuşmada, KKTC'de üç yıl önce yaşanan ekonomik daralmanın tam tersi bir durum yaşadığını ve bu süreçte ülkede önemli potansiyellerin ortaya çıktığını söyledi.
     İş adamlarıyla ilişkileri önemsediklerini, Kıbrıs'taki ekonomik yapıyı ve iş ortamını iş dünyasına anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Atun, ''Ekonomimizde son iki yılda önemli bir toparlanma ve büyüme süreci yaşanıyor. Ortaya çıkan potansiyellerimizin Türk iş adamlarıyla iş birliği yapılması takdirde daha da büyüyeceği aşikardır. Bu yönde çabalarımız var'' dedi.
 

     Atun, Kıbrıs sorununa ilişkin de ''Kıbrıs konusu hakkında da iş dünyasında bulunan arkadaşlarımıza bilgiler veriyoruz. Bugün Türk iş dünyası dünyada en ileri gelen ihracatçılar arasında yer almaktadır. Her iş adamının yurt dışında bağlantısı var. Türk iş adamları Kıbrıs konusunda Türk tarafının durumunu ve duruşunu anlayabilmesi, bunu bizim yurt dışındaki çevrelerde anlatabilmesi açısından önemli bir kanal oluşturmaktadır'' diye konuştu.
     Hatay'ın ve Türk insanının barış severliği ve hoşgörüsünün dünya tarafından örnek alınması gerektiğinin altını çizen Atun, ''özellikle Kıbrıs konusunda KKTC tarafının, KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun bizzat liderlik ettiği çözüm bulma arayışlarının aynısının Güney Kıbrıs Devleti yönetimi tarafından da sergilenmesini beklediklerini'' ifade etti.
     Atun, KKTC'de ithalatta ve ihracatta da önemli gelişmeler yaşandığını vurgulayarak, ''İhracatımızda yüzde 43'lük bir büyüme, ithalatımızda da yüzde 26'lık bir artış var. Yıllık ihraç pazar oranımız neredeyse ikiye katlandı. KKTC'de imal edilen ürünlerin fiyat, kalite ve uygun standartları sayesinde yurt dışı piyasalarında kendine pazar buluyor oluşu esasında ambargo ve izolasyonların hiçbir temelinin olmadığının çok aşikar bir göstergesidir'' değerlendirmesinde bulundu.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Hatay'ın barış, hoşgörü ve sevginin önemli merkezlerinden bir tanesi olduğunu, önümüzdeki günlerde iş adamları ve sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyetle KKTC'ye bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.
     Konuşmaların ardından Lekesiz, Bakan Atun'a üç semavi dini simgeleyen anı tabağı, Atun ise Lekesiz'e tablo hediye etti.