KKTC TARIM BAKANI TÖRE HATAY'DA:

KKTC TARIM BAKANI TÖRE HATAY'DA: -''EMEKLİ ORGENERAL YİRMİBEŞOĞLU'NUN 'KIBRIS'TA CAMİ YAKTIK' SÖZÜNÜ YAKIŞTIRAMADIM'' -''BU GİBİ AÇIKLAMALARIN ULUSAL DAVAYA HİÇBİR FAYDASI YOK'' -''ÖĞRENCİ ADASI OLAN KKTC'DE SAHTE DİPLOMA VE DENKLİK KONUSUNDAKİ SORUNLAR MAKSATLI ÇIKARTILIYOR''
KKTC TARIM BAKANI TÖRE HATAY'DA:
KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun basına yansıyan ''Kıbrıs'ta cami yaktık'' sözünü yakıştıramadığını söyledi.
     Bir düğüne katılmak için Hatay'da bulunan Töre, Antakya Gazeteciler Cemiyeti'ni (AGC) ziyaret ederek, başkan Ahmet Abdullahoğlu'ndan kentte bulunan gazeteler hakkında bilgi aldı.
     Hatay'ın kaderinin KKTC'ye yakın olduğunu, bu nedenle Hatay'a ayrı bir hayranlık duyduğunu ifade eden Töre, şöyle devam etti:
     ''Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Kıbrıs ile Hatay, Misakı Milli sınırları dışında tutulmuşlardı. Atatürk'ün büyük çabasıyla Hatay, 1939 yılında meclisin aldığı bir kararla anavatana katıldı. KKTC ise Osmanlı devletinden sonra 96 yıl İngiliz sömürüsünde kaldı. 1956 yılında Başbakan Adnan Menderes'in çabasıyla adada 2 devlet oldu. 1974 yılında Başbakan Bülent Ecevit'in gayretiyle Türk askerinin adaya çıkmasıyla özerkliğimize kavuştuk. Dünyanın her tarafında olduğu gibi KKTC'de de zaman zaman ekonomik ve sosyal olaylar oluyor. Her şeye rağmen anavatandan asla vazgeçmeyeceğiz. Ülkede barış ortamında, huzur güven içindeyiz.''
     Töre, başta hellim peyniri olmak üzere narenciye, patates ve enginar ihracatı yaptıklarını, hayvan yetiştiricilerine sıfır faizle kredi verdiklerini ifade ederek, ''KKTC tarım ve hayvancılık konusunda önemli bir ülke. Ne yazık ki, özellikle et konusunda bizler de Türkiye gibi dışarıdan et ithal etmeye başladık. Bu durumdan mutlu değiliz. Bu sorunu en yakın dönemde çözümleyeceğiz'' diye konuştu.
     Töre, gazetecilerin, emekli Orgeneral Yirmibeşoğlu'nun basına yansıyan sözleriyle ilgili sorusu üzerine, ''Kıbrısta Rumlar 103 köye saldırarak yüzlerce yurttaşımızı öldürdü. Her bölgede katliam yaptılar. Kendi ailemden örnek vermek gerekirse 1963-1974 yılları arasında Rumlara esir düşmemek için 4 kez köy değiştirdik. Hal böyle iken emekli paşa Yirmibeşoğlu'nun 'Kıbrıs'ta cami yaktık' sözünü yakıştıramadım. Bu gibi açıklamaların ulusal davaya hiçbir faydası yok'' dedi.
     Töre, KKTC'deki üniversitelerde sahte diploma verildiği iddialarıyla ilgili soru üzerine de öğrenci adası olan KKTC'de sahte diploma ve denklik konusundaki sorunların maksatlı çıkartıldığını, adanın en büyük geliri olan öğrencileri diğer vakıf üniversitelerin yanlarına çekmek için oyunlar hazırladıklarını söyledi.
     Konuşmalardan sonra AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, Bakan Töre'ye Atatürk posteri armağan etti. Töre de Abdullahoğlu'na plaket verdi.
KKTC TARIM BAKANI TÖRE HATAY'DA: haberi 25 Eyl 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  215185 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle