KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SALHA: ''IRAK KONUSUNDA OBAMA'YA ÜMİT BAĞLANDI, ANCAK BU DA BOŞ ÇIKTI'' -

ULUSLARARASI ORTADOĞU KONGRESİ
MARMARA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. KÜÇÜKCAN: ''EKONOMİK, SOSYOLOJİK VE ASKERİ İSTİKRAR SAĞLANMADAN IRAK'IN YENİDEN İNŞASI ZOR'' 
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SALHA: ''IRAK KONUSUNDA OBAMA'YA ÜMİT BAĞLANDI, ANCAK BU DA BOŞ ÇIKTI'' -
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samir Salha, ''Irak'taki sorunun çözümü konusunda ABD Başkanı Barack Obama'ya ümit bağlandığını, ancak bunun da boş çıktığını'' söyledi.
     Salha, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ve Hatay Valiliği tarafından düzenlenen ''Uluslararası Ortadoğu Kongresi'' kapsamında, başkanlığını İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın üstlendiği ''Irak'ın İstikrarı için Bölgesel ve Küresel İşbirliği'' oturumunda yaptığı konuşmada, Irak'ta krizin her geçen gün daha da büyüdüğünü söyledi.
     ABD'nin yeni bir sayfa açmak için Irak'a girdiğini vurgulayan Salha, ''Ancak, ABD Irak'ta yere yıkılmış durumda. Uyarılara rağmen ABD, Irak'ta ısrarcı tavrını sürdürüyor. 'Irak konusunda politika farklı olacak' diyen ABD Başkanı Barack Obama'ya ümit bağlandı, ancak bu da boş çıktı. Irak'ta kriz her geçen gün daha da büyüyor'' diye konuştu. ABD'nin burada kasıtlı anarşi çıkarmaya yönelik bir politika izlediğini savunan Salha, bölgede adil çözüme ulaşmanın yolunun Filistin meselesi ve İsrail politikasından geçtiğini, bunun çözümlenmesi durumunda Irak'taki krizin de bir yıl içerisinde bitebileceğini kaydetti.
     Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdür Vekili Prof. Dr. Talip Küçükcan ise Irak konusunda ortak bir vizyonun oluşturulması gerektiğini belirtti.
     Irak konusunda Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin ortak bir dış politikasının bulunmadığını ifade eden Küçükcan, şöyle devam etti:
     ''Üye ülkelerin çoğu farklı görüşte. Irak konusunda ülkelerin ortak bir dış politikası oluşturulmalı ve vizyon belirlenmeli. Ekonomik, sosyolojik ve askeri istikrar sağlanmadan Irak'ın yeniden inşası zor. Irak'ın sosyolojisi değişime uğradı. Bunun barış ve istikrarı sağlayacak şekilde yeniden inşa edilmesi lazım. İnsanlar yerlerinden edildi ve çok acılar çekti. Bu konu ele alınmalı. Ayrıca ekonomik ve siyasi istikrar sağlanması konusunda girişimler yapılmalı.''
     İngiltere Exeter Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamil Mehdi de Irak'ın öncelikle finansal sorununun çözümlenmesi gerektiğini söyledi.
     Irak'ın tüm gelirlerinin New York'ta bir bankada olduğunu vurgulayan Mehdi, Irak'ın bu kaynaklarını sadece gözlemleyebildiğini, kontrol edemediğini belirtti.
     Kongreye Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İran Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (IPIS) Genel Direktörü Mustafa Dolatyar ile Suriye, Ürdün, Yemen, Umman, Filistin, Lübnan, Kuveyt ile İslam Konferansı Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler'den yetkililer katıldı.