KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIN TEMEL ATMA TÖRENİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,  İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan köprülü kavşağın temel atma törenine katıldı.
KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIN TEMEL ATMA TÖRENİ
Bakan Elvan törende yaptığı konuşmada, İskenderun’un tarih boyunca liman ve ticaret merkezi olduğunu ve Hatay’ın en önemli ihracat merkezlerinden bir haline geldiğini ifade ederek, “İskenderun Limanı Türkiye’nin en önemli ve en gelişmiş limanlarından biri, bu bölgemiz ise Türkiye'nin en önemli bölgelerin biridir. Burayı çok önemsiyoruz ve çok daha hızlı bir şekilde gelişeceğine inanıyoruz.” dedi. Bakan Elvan, sanayicilerin yer konusunda sıkıntılar yaşadıklarını da hatırlatarak, “Öte yandan bu bölgeye dışarıdan gelen yükün kolay ulaşımı konusunda da ciddi sıkıntılar yaşanıyor ve bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bu bölgenin hayali olan ve bölge için ‘çılgın proje’ dediğimiz İskenderun’u Amanos Dağları’nın altından Hatay’a bağlayan tünel projesi çalışmalarına Bakanlığımız tarafından başlandı ve son aşamaya gelindi. Tünel uzunluğu 15 kilometreden fazla olacak. Proje gerçekleştiğinde, özellikle sanayicilerimiz ve iş arayanlar için yeni bir ışık olacak.” diye konuştu. Hatay’ın, 2 milyar doların üzerinde olan ihracat rakamıyla Türkiye’de 10.sırada, yaş sebze ve meyve ihracatında 2.sırada, ithalatta ise 7 sırada olduğunu hatırlatan  Bakan, tünel projesinin hayata geçmesiyle ihracat rakamının 3’e 4’e katlanacağını kaydetti.Bakan Elvan, “Çünkü artık sanayicilerimiz için, tünelin diğer tarafında geniş bir sanayi alanı olacak. Valiliğimiz ve ilgili kurumlar tarafından orada gerekli çalışmalar yürütülüyor. 150 bin dönümün üzerinde bir arazi söz konusu. Sanayicilerimiz rahat bir şekilde orada sanayiye yönelik yatırımlarını yapıp yine tünel vasıtası ile İskenderun Limanı’na ulaşma imkânına kavuşacaklar.
 
Bu projenin, Hatay’ın ve bölgenin çılgın projesi olacağını düşünüyorum. ” dedi.Son yıllarda güven duyulan, istikrarlı bir Türkiye olduğunu, bu istikrarın devamlılığının büyük önem taşıdığını ifade eden Elvan, “İstikrarını kaybetmiş bir Türkiye fakirleşen, küçülen bir Türkiye demektir. Bu ülkenin gelişmesini, kalkınmasını istiyorsak istikrarın arkasında duracağız.” şeklinde konuştu.Adalet eski Bakanı Hatay Milletvekili  Sadullah Ergin de, köprülü kavşak projesinin İskenderun OSB için önemli olduğunu ifade ederek, “Sanayi bölgemizde üretim yapan işletmelerin ham madde girişi, mamül mal çıktısı, kara nakliyesi konusunda giriş çıkış yapan araçları şu anda devlet karayolunu kullanıyorlar, Köprülü kavşakla beraber araçlar doğrudan OSB içerisinden otoyola çıkacaklar. Böylece hem devlet karayolu rahatlayacak hem de işletmeler çok daha ekonomik güzergaha kavuşmuş olacaklar.” dedi.İskenderun OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tosyalı ise, temeli atılacak olan İskenderun Organize Sanayi köprülü kavşağı ve Organize Sanayi’nin otoban bağlantısının bölgedeki gelişimine çok büyük katkı sağlayacağını ifade ederek bölge için hayırlı olması dileğinde bulundu.Konuşmaların ardından Bakan Elvan, Vali Lekesiz, Adalet Eski Bakanı Ergin ve protokol üyeleri hep birlikte kavşağın temelini attılar.