KÖYDE İFTAR GELENEĞİ

Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Olgunlar köyünde, ramazan ayında durumu iyi olan vatandaşların verdiği iftar yemekleri tüm köy sakinlerini bir araya getiriyor.
KÖYDE İFTAR GELENEĞİ
 İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 180 kişinin yaşadığı Olgunlar köyünde ramazanda kurulan geniş iftar sofraları birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğini oluşturuyor.
     Maddi durumu iyi olan vatandaşlar, en az üç yöresel yemeğin yer aldığı zengin bir sofra oluşturmak için hazırlıklara sabahın erken saatinde başlıyor. Kazanlar içerisinde iftar saatine kadar hazır edilen yemekler, tüm köylünün davet edildiği büyük bir sofrada yerini alıyor.
     Masa ve yer sofrasında bir araya gelen köylüler, hep birlikte oruçlarını açıyorlar, dua ediyorlar.
     Tüm köylüyü evine davet eden Mehmet Özdemir (73), AA muhabirine yaptığı açıklamada, dede ve babasından gördüğü geleneği devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

     Gelenek sayesinde zengin fakir herkesin aynı sofrada buluştuğunu ifade eden Özdemir, ''Uygulamayla durumu kötü olan vatandaşlarımız evinde masraf etmiyor. Ramazan boyunca süren gelenek sayesinde herkes aynı sofrada, aynı yemeği yiyerek birlikteliğin ve dayanışmanın güzel bir örneğini sergiliyor'' diye konuştu.
    
     -İFTARA KATILMAYANLARA YEMEK SERVİSİ-
    
     İftara katılamayan yaşlı ve engelli vatandaşların evine tencerelerle pişirdikleri yemeklerden gönderdiklerini vurgulayan Özdemir, bu geleneğin Türkiye'nin tüm köylerinde uygulanması gerektiğini kaydetti.
     Gelenek sayesinde, küs olanların aynı sofraya oturtularak barıştırıldığını, köy halkı arasında kaynaşma ve dayanışma sağlandığını ifade eden Özdemir, yemeğin ardından Kuran-ı Kerim okunduğunu, sohbetler edildiğini belirtti.
     Ferize Özdemir (70) ise yemeğin ardından sofranın hep birlikte toplandığını, bulaşıkların kadınların yardımıyla yıkandığını söyledi.
KÖYDE İFTAR GELENEĞİ haberi 22 Ağustos 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  300880 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle