Köylüler kurbağa ticaretinden daha fazla kazanacak

Türkiye'de kurbağa ihracatının bir bölümünün karşılandığı Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin Gölbaşı köyünde 50 kişiye kurbağa kesim eğitimi verildi -Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zabun: -''Köylülerimiz aldıkları eğitim sayesinde bundan böyle kurbağaları kendileri keserek daha çok kazanç elde edecek''
Köylüler kurbağa ticaretinden daha fazla kazanacak
İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Gölbaşı köyünde yaşayan vatandaşların önemli geçim kaynaklarından olan kurbağa ticareti Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce başlatılan çalışmayla yeni bir boyut kazandı.
     Kentin tarım potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı kapsamında, Gölbaşı'nda yaşayan 50 kişiye, bu işteki gelir düzeyini artırmak üzere, kurbağa kesim teknikleriyle ilgili olarak uzmanlar Mehmet Kor ve Abdüsselam Açık tarafından bir günlük uygulamalı eğitim verildi.
     Kor ve Açık, köylülerin ihraç edilmek üzere sulak alanlardan topladıkları kurbağaları makasla keserek, derisinin nasıl yüzülmesi ve kesim sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini gösterdi.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, eğitimin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde, 15 ay süresince 500'ü aşkın faaliyet belirlediklerini söyledi.
     İl genelinde yapılan çalışma sonunda hangi ürünün nerede, ne miktarda yetiştirildiğinin tespit edildiğini belirten Zabun, yöredeki kurbağa ticaretinin de bu kapsamda ele alındığını kaydetti.
 
     Zabun, Türkiye'deki kurbağa ihracatının bir bölümünün Gölbaşı'ndan karşılandığını ifade ederek, ''Yöredeki köylülere kurbağa potansiyelinin iyi değerlendirilebilmesi ve kazançlarının artması için kurbağa kesim teknikleri konusunda eğitim verildi. 50 kişi bu kapsamda eğitildi. Bu çalışma, köyde kurbağa ticaretiyle uğraşan 200 kişiyi kapsayacak'' dedi.
     Köylülerin sulak alanlarda topladığı kurbağaları kesim için Adana'ya gönderdiğini belirten Zabun, ''Köylülerimiz aldıkları eğitim sayesinde bundan böyle kurbağaları kendileri keserek daha çok kazanç elde edecek. Bu çalışmanın devamında köylülerimizin kooperatifleşerek ihracat ürünü yetiştirmelerini ve bunu kendilerinin pazarlamasını bekliyoruz'' diye konuştu.
     Muhtar Abdo Bilgin ise köy halkının en önemli geçim kaynağının kurbağa ticareti olduğunu söyledi.
     Kurbağaların kilosunun 2 ile 10 lira arasında satıldığını belirten Bilgin, ''Köylülerimiz kurbağayı keserek artık kilosunu en az 10 liradan ihracatçıya satabilecek'' dedi.
     Bilgin, gölde kurbağa dışında yılan balığı ve midye bulunduğunu belirterek, ''Köyümüzün adını bundan böyle hem kurbağa ticaretiyle hem de midye ve yılan balığıyla duyuracağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun'a desteklerinden dolayı köy halkı adına teşekkür ediyorum'' diye konuştu.