KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI EYLEMİ

 Hatay'da, taş ocağı kurulmasını istemeyen köyüler eylem yaptı.
KÖYLÜLERDEN TAŞ OCAĞI EYLEMİ
Merkeze bağlı Yukarıokuçular, Sofular ve Bozlu köyünde yaşayan vatandaşlar ellerinde pankartlarla taş ocağı açılmasına engel olmak için Yayladağı ilçesi yolu üzerinde yürüyüş düzenlediler.
     Taş ocağının açılması halinde yaşam alanlarının yok olacağını, sağlıklarının tehlikeye atılacağını iddia eden köylüler, yetkililerden bu konuda destek beklediklerini kaydettiler.
     Grup adına basın açıklaması yapan Bozlu Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kaymakçı, Yukarıokçular ve Bozlu köylerini içine alan bölgede taş ocağı açılmasının, bölgedeki diğer köylere de büyük zarar vereceğini belirtti.
 
 
     Taş ocağı açılması halinde 3 köy ve çevresinde yer alan çiftliklerin büyük zarar göreceğini savunan Kaymakçı, başta zeytincilik olmak üzere hayvancılığın yok olacağını iddia etti.
     Taş ocağının açılmasına engel olmak için birçok yere dilekçe verdiklerini belirten Kaymakçı, ancak gerekli desteği göremediklerini kaydetti.
     Doğal güzelliklerin yok olması, zeytinciliğin, hayvancılığın sürdürülebilmesi, çocukların eğitimine sağlıklı bir şekilde devam etmesi için ''taş ocağı açılmasını hayır'' dediklerini vurgulayan Kaymakçı, bu konuda sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti.
     Eyleme destek veren Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Sekreteri Ali Kanatlı da, taş ocaklarının çevreye ve insan sağlığına büyük zarar verdiğini söyledi.
 
     Mağaraların bulunduğu tarihi bir mekana taş ocağı ruhsatı verilmesini anlayamadıklarını ifade eden Kanatlı, yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini savundu.
     CHP Hatay milletvekili adayı Mehmet Ali Edipoğlu ise, insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu, taş ocağı açılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.
     Konuşmaların ardından bir süre slogan atan köylüler, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.