Kültür Mirasımızın Yeniden Ayağa Kaldırılması Çalışmaları

Habib-i Neccar Camii Etrafındaki Kamulaştırma Çalışmalarında Son Noktaya Gelindi

Kültür Mirasımızın Yeniden Ayağa Kaldırılması Çalışmaları
Sahip olduğu sayısız değerleri ve kültürel mirası ile dünyaya örnek olan medeniyetlerin beşiği ilimizde, bu değerlerimizin yeniden ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar devam ediyor. 
Bu kapsamda; Anadolu’daki ilk camii olma özelliği taşıyan ve ilin belleğinde önemli bir imgesel değeri bulunan Habib-i Neccar Camii’nin etrafındaki kamulaştırmaları müteakip yıkım işlemleri gerçekleştirilmeye başlandı. 
Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, 19 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 13.30’da söz konusu alanda yürütülen yıkım ve kamulaştırma çalışmalarını yerinde inceleyerek Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Yılmaz’dan bilgi aldı. 
Vali Lekesiz incelemelerin ardından yaptığı değerlendirmede, camiinin etrafındaki hemen hemen bütün yapıların ve arsaların kamulaştırıldığını, kamulaştırılmasında Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün büyük katkısı olduğunu ifade ederek, verdikleri katkılardan dolayı teşekkür etti. 
Söz konusu bölgenin ön kısmının Antakya Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında çevre düzenlemesinin yapılarak, ilin nefes alacağı bir alan haline dönüştürüleceğini, kamusal alan olarak halkın kullanımına sunulacağını kaydeden Lekesiz, Antakya Belediye Başkanlığı’na da teşekkür ederek, tarihi konağın bulunduğu binalara ise doğru fonksiyonların verilmesi ile ilgili olarak çalışmalara devam edildiğini söyledi.