KÜLTÜR SANAT ETKİNLİĞİ

Kültür ve sanat etkinliklerine ara vermeyen Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile, kaleme tutunanları okurlarıyla buluşturdu.

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİĞİ
2 Şubat 2014 Pazar günü saat 15.00’da Sergüzeşt Kitap Evi’nde Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilciliğince düzenlenen “Düş Bahçesi” şiir, öykü ve müzik dinletisi büyük ilgi ve yoğun katılımla gerçekleştirildi.  Şiir ve öyküleri ile etkinliğe Duran Yaşar, Bedir Hatem, Muhsin Boz, Mahmut Çetin Zorba, Canan Başkaya, Ferit Bahçeci, Nebih Nafile, Gülseren Akdaş(Samsun), Şekip Güzelmansur, Tuncay Kutlu, ressam-kaligrafi Atıf Soğuksu katılmışlardı. Fotoğraf sanatçılığı yolunda emekler veren Nazime Soydan etkinliği belgelerken, sazlarıyla da Ezgican Müzik Evi Eğitimcisi Selahattin Şah, öğrencileri Mehmet Öksüz ve Aslı Mansuroğlu; Udi Yılmaz İster(Alanya), gitar ve ritimde Şahin Cengiz, Turan Mansuroğlu ve  Ümit Kayıran birbirinden güzel türküler, ölümsüz şarkılar ve ezgilerle misafirlere duygu dolu anlar yaşattılar. İzmir’den Mehmet Serçemeli; Mersin’den, Selma Sayar ile Antakya’dan misafir olarak katılan Neslihan Kanuncu Seçkin şiir ve öykü, etkinlik üzerine değerlendirmelerde bulundular. Misafirler arasında Yaylıca Beldesi Belediye Eski Başkanı Ahmet Bozoğlan, Uluslar Arası Nakliyeciler Derneği Eski Başkanı Tahsin Rende, Antakya Çevre ve Koruma Derneği Başkanı Selda Asker de vardı. Kalemindeki ustalığını, başarısını hoş sohbetine yansıtan sanatçı dostları arasında “yürüyen (ayaklı) kütüphane” adını hakkıyla taşıyan Öğretmen Yazar Duran Yaşar, yazın dünyasında Varlık ve Akbaba dergilerine değindi.
 
 
 
 “Dergiler edebiyatın kalbinin attığı yerler. Seneler önce canlı bir dergicilik hayatımız olmasaydı edebiyatımız bugün geldiği bu noktaya emin olun gelemezdi. Bugün size en köklü iki dergimizden bahsedeceğim: Varlık ve Akbaba… Türkiye sınırları içinde büyük yazar olmuş neredeyse herkes için bir duraktır. Yıllar süren kurtuluş mücadelesinden yeni çıkmış, yorgun bir ülke... Harf devriminin ise üzerinden henüz beş yıl geçmiş. İşte böyle bir ortamda, 15 Temmuz 1933'te Yaşar Nabi Nayır tarafından kurulmuştu Varlık Dergisi. Ülkenin dört bir yanına ulaşan yayınlarıyla okumayı sevdirme misyonunu üstlenen ve Cumhuriyet kuşaklarının kişisel gelişimine katkıda bulunan Varlık, 'modern Türk edebiyatının temel taşlarından biri' olarak anılır oldu yıllar içinde. Edebiyatımızın türlü şair ve yazarları için de 'bir yazın okulu' oldu adeta. Kimler geçmedi ki bu derginin sayfalarından... Hâlâ da yaşıyor olması büyük bir mutluluk.  Dergilerin hızla basılıp hızla battığı dönemlerden geçiyoruz. Durup “Varlık neden var da diğerleri silinip gidiyor?” diye sormalı. okuma ve sohbetin keyfini bir arada yaşattı.              Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Şair Yazar Nebih Nafile: "Okuyucularla buluşturduğumuz şairlerimizi kendi seslerinden dinleme imkânı bulduk. Edebiyat ve sanatın gücüyle güzel yarınlar için şairiyle, yazarıyla, ressamı, hattatıyla, çizeriyle, düşünürüyle yapacağımız görevler var. Bugün burada tek yürek olmamızın apayrı bir anlamı, önemi var.  Edebiyat yazıldığı değil okunduğu anda oluşuyor. Benim için öncelikli olan okur olmak. Çünkü hayatı okuyabildiğiniz zaman anlam kazanıyor; o zaman barış, paylaşım, hoşgörü kelime olmaktan çıkıp yaşama katılıyor. Bugün burada toplanan bir grup edebiyat ve sanat insanı şüphesiz tüm Hatay’ı temsil etmiyor, amacımız daha çok etkinlikle genç kuşaklara şiiri, türküyü, edebiyat ve sanatı sevdirmek. Birlikten aldığımız güç ile kültür ve sanatın ışığını yaymaya farklı etkinliklerle devam edeceğiz. Sanatsal, sosyal ve kültürel anlamda Antakya’ya değerli paylaşımlar sunabildiysek ne mutlu bize. Kültürümüzün ayrılmaz güzel, ayrılmaz şiir-öykü ve müziği sevdirmek, sanatında ufuklar açan sanatçı dostlarımızı yakından tanımak, güzellikleri, paylaşımları yaşatmak amacıyla bu tür etkinlikleri önümüzdeki günlerde de artırarak sizlerin varlığıyla sürdürmeye çalışacağız. Bizleri onurlandıran, güne emeği geçen siz şiir, müzik ve kültür dostlarımıza ayrı ayrı sonsuz teşekkür ederim. " dedi.  Unutulmaz bir pazar günü renkli bir etkinlik yaşamanın mutluluğu, bir başka güzellikte buluşma umuduyla etkinlik sona erdi.

 

 

 

 

KÜLTÜR SANAT ETKİNLİĞİ haberi 03 Şubat 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  30450 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle