KÜLTÜR VE TARİH MİRASIYLA DİKKATİ ÇEKEN HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY TARIMIN DA MERKEZİ

 İklim ve coğrafi şartların sunduğu avantajlar sayesinde yılda birden fazla ürün alınabilen Hatay, maydanozdan marula, Trabzon hurmasından, eriğe kadar birçok tarımsal üründe ülke genelinde söz sahibi bir konumda bulunuyor.
KÜLTÜR VE TARİH MİRASIYLA DİKKATİ ÇEKEN HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY TARIMIN DA MERKEZİ
Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'ın 574 bin 300 hektarlık alanının, 276 bin 766 hektarının tarım arazisi olarak değerlendirildiğini söyledi.
     İklim şartları ve toprak özellikleri nedeniyle Hatay'ın en verimli topraklarının yer aldığı Amik Ovası'nda pamuktan buğdaya mısırdan sebze çeşitlerine kadar yetiştiriciliği yapılan ürünlerinin yurt içinin yanı sıra Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderildiğini ifade eden Zabun, bunun kentin yanı sıra Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağladığını kaydetti.
     Salataların vazgeçilmezi arasında bulunan, E ve C vitamini açısından zengin olan maydanozun yaklaşık 16 bin dekarda yetiştiriciliğinin yapıldığını vurgulayan Zabun, il genelinde 21 bin 528 ton ürün alındığını, bu rakamla Hatay'ın Türkiye üretiminin yüzde 37'sini karşılayarak birinci sırada yer aldığını belirtti.
     Kokusu ve tadıyla farkını hissettiren Hatay'da yetiştirilen kaliteli maydanozların iç piyasa ihtiyacını karşılamasının yanı sıra yüzde 30'luk bir kısmını Romanya başta olmak üzere Bulgaristan, Rusya, Suudi Arabistan, İran, Irak ve Ukrayna'ya gönderdiklerini ifade eden Zabun, üreticilerin elde ettiği gelir sayesinde yüzlerinin güldüğünü yılda dört defa alınan ürünün ekim alanlarının her geçen yıl daha da arttığını söyledi.
     Yaklaşık 21 bin 720 dekarlık alanda yetiştiriciliği yapılan maruldan da yılda 37 bin 73 ton ürün alındığını belirten Zabun, bunun Türkiye üretiminin yüzde 15.90'lık bir bölümünü oluşturduğunu ve Hatay'ın bu oranla ilk sırada yer aldığını kaydetti.
     Salataların en önemli sebzesi olan maruldan Türkiye'de hemen hemen her ile gönderdiklerini vurgulayan Zabun, bu ürünün ihracatının çok sınırlı oranda olduğunu, hedeflerinin tanıtımı arttırarak bu eksikliği gidermek olduğunu söyledi.
    
     -ERİK VE TRABZON HURMASINDA DA BİRİNCİ-
    
     Sebzelerin yanı sıra erik üretiminde de Hatay'ın 30 bin 28 tonla Türkiye'de ilk sırada yer aldığının altını çizen Zabun, bu ürünün de iç piyasanın yanı sıra Irak, Suudi Arabistan ile Suriye'ye gönderildiğini belirtti.
     Birçok hastalığa iyi geldiği için insan sağlığı açısından önemli meyveler arasında bulunan Trabzon hurmasının Hatay'da 4 bin 913 dekar alanda yetiştiriciliğinin yapıldığını ve 5 bin 917 ton verim alındığını kaydeden Zabun, ''Türkiye üretimi 25 bin 281 ton. Hatay yetiştirdiği ürünle Türkiye üretiminin yüzde 23.40'lık kısmını karşılıyor. Ürünlerimizi iç piyasanın yanı sıra Ürdün, Suriye, Suudi Arabistan ile Dubai'ye gönderiyoruz'' diye konuştu.
     A, B ve C vitaminleri açısından zengin, kalori değeri düşük olan patlıcan üretiminde ise kentin Antalya ve Mersin'den sonra yer aldığını belirten Zabun, Hatay'ın 82 bin 613 ton üretimle Türkiye üretiminin yüzde 10.10'luk bölümünü karşıladığını söyledi.
     Zabun, 185 bin 929 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan narenciyeden Hatay'da 596 bin 408 ton üretim yapıldığını söyledi. Türkiye üretiminin 3 milyon 513 bin 772 ton olduğunu belirten Zabun, Hatay'ın Dörtyol başta olmak üzere Erzin ilçelerinde üretimi yapılan narenciye ürünleriyle Türkiye üretiminin yüzde 16.97'sini karşıladığını, Mersin ve Adana'dan sonra kentin bu alanda üçüncü sırada yer aldığını belirtti.
     Narenciye'nin iç piyasanın yanı sıra Rusya, Romanya, Dubai, Suriye gibi çok sayıda ülkeye ihracatının yapıldığını vurgulayan Zabun, hedeflerinin bu ürünlerde Türkiye üretiminde ilk sırada yer almak olduğunu söyledi.
    
     -BARAJLARLA SULANABİLEN TARIM ARAZİSİ ARTACAK-
    
     Zabun, Hatay'ın sakız kabak yetiştiriciliğinde de Türkiye'de ilk üç içerisinde yer aldığını vurgulayarak, mevcut tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 23'lük bölümünün sulanabildiğini, bu nedenle alınan verimin de istenilen düzeyde olmadığını kaydetti.
     Hatay'da inşaat çalışmaları devam eden Reyhanlı ve Dostluk Barajları'nın hizmete açılmasıyla sulanabilen tarım alanlarının oranının yüzde 23'lerden yüzde 70'lere çıkacağını vurgulayan Zabun, ''Hizmete açılacak barajlar sayesinde de ilk sırada yer aldığımız ürünlerin sayısı artacak ekonomimiz daha çok canlanacak. Reyhanlı Barajı ile 60 bin, Asi Nehri üzerinde Suriye ile ortaklaşa kurulma çalışmaları devam eden Dostluk Barajı ile 14 bin 827 hektarın sulanması sağlanacak. Bu sayede Hatay'da ürün deseni daha da artacak'' dedi.
     Zabun, Hatay'da arazilerin daha iyi bir şekilde kullanılması, alınan verimin arttırılması konusunda ''Stratejik Plan'' yaptıklarını, bu sayede hangi ilçede ne tür ürünlerin ekiminin yapılacağıyla ilgili çiftçilere yol gösterici olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.