Kültür ve Turizm Bakanı Günay'a MKÜ'den fahri doktora

-Günay: ''Türkiye, ekonomik ve sosyal yaşamda dünyadaki bütün krizlere rağmen iyiye gitmeye başladı'' -''İnanç, dönem, kültür ve etnik köken ayrımı yapmaksızın bu dünyada bizim topraklarımızın üzerinde ne kalmışsa hepsini insanlığın geleceğinin bir emaneti olarak sahiplenmeye ve geleceğe taşımaya çalışıyoruz''
Kültür ve Turizm Bakanı Günay'a MKÜ'den fahri doktora
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a, Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından (MKÜ) ''fahri doktora unvanı'' verildi.
     Günay'a, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle, Hatay ve Türkiye için gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder tarafından ''fahri doktora belgesi'' verildi.
     Törende konuşma yapan Günay, Mustafa Kemal Atatürk'ün adını taşıyan ve bin akademik personeli, 30 bin öğrencisi olan bir üniversiteden fahri doktora unvanı almaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve hayatındaki çok önemli bir günü yaşadığını söyledi.
     Devletin ve milletin kendilerine verdiği görevi en iyi şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Günay, bütün Türkiye'de hep birlikte iyi işler yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

     İçeride ve dışarda barışı kurmaya çalıştıklarını vurgulayan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Türkiye, ekonomik ve sosyal yaşamda dünyadaki bütün krizlere rağmen iyiye gitmeye başladı. İçerde ve dışarda barışı kurmaya çalışıyoruz. Çünkü yurtta ve dünyada barış olmazsa yaptığımız her şey havada kalabilir, çökebilir, toprak altında kalabilir. Eski uygarlıkların toprak altında kaldığı gibi. Barış, kardeşlik ve birlik ortamı içerisinde ülkemizi, dünyamızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Hayat ileriye doğru yaşanıyor ama geriye bakarak anlaşılıyor.
     Son zamanlarda tarihimize daha fazla önem vermeye başladık. Tarihten kopmadan geleceğe bakmaya çalıştık. Ülkemizde, ayrım gözetmeksizin, toprak altında ve üstünde miras olarak bize kalmış ne varsa sahiplenmeye çalışıyoruz. İnanç, dönem, kültür ve etnik köken ayrımı yapmaksızın, bu dünyada bizim topraklarımızın üzerinde ne kalmışsa hepsini insanlığın geleceğinin bir emaneti olarak sahiplenmeye ve geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Caddelerimizi, sokaklarımızı, medreselerimizi, havralarımızı, kiliselerimizi, ören yerlerini, kervansarayları ayrımsız sahipleniyoruz. Kendi insanımıza bunların önemini anlatmaya sonra da dünyaya öğretmeye çalışıyoruz.''
    
     -Arkeoloji çalışmaları-
    
     Arkeoloji alanında son yıllarda çalışmaların hızlandığına da değinen Günay, toprak altında kuyumcu titizliğiyle çalıştıklarını, bu alanda da Türkiye'nin dünyanın çok bilinen, parmakla gösterilen ülkelerinden birisi haline geldiğini kaydetti.
     Şu an Türkiye'de 120'den fazla yerli arkeoloğun, 40'dan fazla da yabancı arkeoloğun yaptığı kazıların olduğunu ifade eden Günay, bunlara kamunun ayırdığı kaynakların son derece sınırlı olduğunu ama çeşitli imkanları zorlayarak dünya ölçeğinde takip edilen bir seferberliği başlattıklarını söyledi.
     Yerli ve yabancı kazıların titizlikle yapılması, bütün gereklerinin yerine getirilmesi, bir kazı projesi yapılması, koruma önlemlerinin alınması, yapılan bilimsel çalışmaların Türkçe olarak ve dünyanın başka dillerinde yayınlanması konusunda çalışma yaptıklarını vurgulayan Günay, bu noktada çok iyi yere geldiklerini belirtti.

     Hatay'da da dünya çapında bir müze yaptıklarını hatırlatan Günay, kente yapılan her çalışmanın aynı zamanda dünya ve insanlık için olduğunu ifade etti.
     Kentte eski stadyum ve antik agora mekanında incelemeler yaptıklarını bildiren Günay, buranın kazısı noktasında MKÜ arkeoloji bölümünün bir çalışma yapabileceğini söyledi.
     MKÜ Rektörü Prof. Dr. Güder de 3 enstitü, 6 yüksekokul, 12 fakülte, 1 konservatuvar, 18 meslek yüksekokulu ile MKÜ'nün sağlık, spor ve kültürel alanların çalışma yapan 30 bin öğrencisi bulunan köklü bir üniversite olduğu kaydetti.
     Günay'a fahri doktora belgesini vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Güder, kentte ve ülkede yaptığı çalışmalar nedeniyle Bakan Günay'a teşekkür etti.
     Daha sonra Günay, MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi içerisinde bulunan Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılışını yaptı.
     MKÜ Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin de müzik dinletisi sunduğu törene, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Başoğlu ile kurum müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler katıldı.
     Bu arada Günay, Hatay'da iş adamı Necmi Asfuroğlu tarafından yapılan Müze Otel inşaatında da incelemelerde bulundu.