KUMLU İLÇE TARIM MÜDÜRÜ ''İLÇEDE MODERN TARIM YAYGINLAŞIYOR'DEDİ

Kumlu İlçe Tarım Müdürü Mustafa Durusoy, ilçede modern tarımın yaygınlaştığını belirtti.
KUMLU İLÇE TARIM MÜDÜRÜ ''İLÇEDE MODERN TARIM YAYGINLAŞIYOR'DEDİ
 Durusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli ekonominin temelini tarımın oluşturduğunu, tarımın ise modern dünyada teknolojiye bağlı olarak hızla geliştiğini söyledi.
     İlçede, 150 bin dönümlük alanda tarım yapıldığına dikkati çeken Durusoy, şöyle devam etti:
     ''İlçede modern tarım gelişiyor. Bölgemizde modern tarım ve hayvancılık yapabilmek için çiftçilerimizin bu konular hakkında sürekli bilinçlendirilmesi gerekiyor. İlçe tarım müdürlüğü olarak çiftçilerimize, hangi ürünü, hangi araziye, ne zaman ve hangi sıklıkla ekecekleri konusunda teknik destek vermekle beraber, bu ve benzeri konular hakkında sürekli çiftçilerimizle toplantılar düzenleyerek seminerler veriyoruz. Vermiş olduğumuz destekler neticesinde, ilçe genelinde yüzde 10 dolaylarında olan Toprak Analizi yapma işlemi, 2010 yılı itibariyle yüzde 50'lere çıkmış bulunmaktadır. Bu analizler neticesinde toprağa en uygun zamanda, bitkinin isteği olan cinsten ve uygun miktarda gübre atılacağını belirlenmiştir.''
     Durusoy, tarım ve hayvancılığın bilimsel yöntemlerle yapılması için Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile koordineli çalıştıklarını, Süt İşletme Tesisi kurulmasına yönelik DOĞAKA'ya proje verdiklerini de sözlerini ekledi.