KUMLU'DA GÜNEŞ ENERJİSİYLE TARIMSAL SULAMA PROJESİ

 Kumlu Kaymakamı Cevat Gün, tarımsal sulamada güneş panelleriyle elektrik üretimi ve bunun sulamada kullanılmasıyla ilgili ilçede devrimsel nitelik taşıyan bir proje geliştirildiğini söyledi.
KUMLU'DA GÜNEŞ ENERJİSİYLE TARIMSAL SULAMA PROJESİ
   Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kumlu'nun Amik Ovası'nın ortasında kurulduğunu ve bölge ekonomisinin yüzde 80'lere varan kısmının tarıma dayalı olduğunu kaydetti.
     Geliştirilen projenin ilçenin gelişimi açısından son derece önemli olan bu projenin kendini 3 yılda amorti edeceğini ifade eden Gün, şöyle devam etti:
     ''Mal Müdürümüz Murat Arıca önderliğinde hazırlanan ve Köylere Hizmet Götürme Birliği ile proje ofisi personellerimiz tarafından desteklenip geliştirilen 'Güneş Panelleriyle Tarımsal Sulama Projesi'nin hayata geçirilmesi için son adımlar atıldı. 2010 yılında bölgemizdeki tarım arazilerinin 4 bin 40 dekarlık alanını soğan, 47 Bin 242 dekar alanını ise pamuk üretimi işgal etmiştir. Bu bitkilerin suya ihtiyaç duyduğu zamanlarda bol miktarda güneş ışığının var olması nedeniyle, ilgili kurumlarla koordineli çalışarak böyle bir proje geliştirdik. Bu proje kapsamında elde edilecek her türlü malzemenin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yüzde 50 destekli hibe programı çerçevesinde olması ve üretilen fazla enerjinin elektrik dağıtım şirketlerine satılabilmesinden dolayı ekonomik anlamda bölge tarımı canlılık kazanacaktır.''
     Gün, Güneş Panelleriyle Tarımsal Sulama Projesi Konya Ziraat Odası, Çanakkale Tarım İl Müdürlüğünden sonra Türkiye'de 3. olarak Kumlu ilçesinde hazırlandığını da sözlerine ekledi.