KURBAN BAYRAMI İÇİN GEREKLİ TÜM HAZIRLIKLAR YAPILDI

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaklaşan Kurban bayramını vatandaşlarımızın rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirtti.
KURBAN BAYRAMI İÇİN GEREKLİ TÜM HAZIRLIKLAR YAPILDI

Başkan Savaş, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Toplu Kurban Kesim Merkezleri oluşturulacağını ayrıca bayram süresince vatandaşlarımızın istek, şikâyet ve taleplerini aşağıda belirtilen telefonlara yapabileceklerini belirtti.

Antakya Belediyesi Halkla İlişkiler     : 444 12 06

            Alo İtfaiye                                           : 110

            Alo Cenaze                                          : 188 

Küçük Dalyan Beldesi Mezbahane Arkası Bu Yıl Hayvan Pazarı Olarak Belirlendi.

Antakya Belediyesince Kurban Bayramı İçin Alınan Tedbirler ve Toplu Kurban Kesim Merkezleri Şöyle;

* Yeni Hayvan pazarı olarak belirlenen Antakya Mezbahanesi (Küçük Dalyan Beldesi) yanında bulunan boş alan kurbanlık satış yeri olarak düzenlendi.

Çarşı, Cadde ve sokaklarda kurbanlık hayvan satışına engel olmak üzere Zabıta ekipleri oluşturuldu. Ayrıca satış yerlerinde Belediye Veteriner Müdürlüğü yetkililerince kurbanlık kontrol merkezi kuruluyor. Kurbanlık satış yeri ile ilgili kentin muhtelif yerlerine işaret levhaları ve bez ilanlar yerleştirilerek, satış yerinin bir bölümü otopark olarak tanzim edilecek.

* Kente getirilecek olan kurbanlık hayvanların menşe kâğıtları,  nakliye belgeleri ve Veteriner sağlık raporlarını kontrol etmek üzere Belediye, Veteriner ve Zabıta elemanlarından ekipler oluşturuluyor.

 * Kurban kesimleri için Antakya Belediyesi Mezbahası kesim için açık tutulup bunun dışında kentin muhtelif 28 noktasında Toplu Kurban Kesim yerleri düzenlenecek. Belediye Mezbahasında Bayramın Birinci günü saat 13.00’ e kadar küçükbaş hayvan kesimi yapılacak, saat 13.00’ den itibaren vatandaşlar kendi imkânlarıyla Büyükbaş hayvan kesimi yapabilecek.

  * Toplu Kurban Kesim yerlerinde gerekli, betonlama, su ve kanalizasyon bağlantıları yapılarak, kesim esnasında askı, çengel, hortum ve benzeri malzemeler hazır bulundurulacak. Ayrıca kesilen kurbanların tüketilmeyen aksamları ve diğer atıkları için her gün Kurban Kesim yerlerinde hazır bulunacak Belediye Görevlileri tarafından ücretsiz poşet dağıtımı yapılacak.

 * Kesimden sonra poşetlenen atıkları toplama, kesim yerlerini yıkama, ilaçlama ve dezenfekte işlemlerini yapacak ekipler oluşturulacak. Ayrıca çöp bidonu ve konteyner üç gün süreyle ilaçlanıp, dezenfekte edilecek.

* Toplu Kesim yerleri ve bahçeler dışında gelişi güzel yerlerde kurallara aykırı kurban kesimi yapanlara ve ticari amaçla deri toplamak isteyenlere engel olmak ve cezalandırmak amacıyla Zabıta ekipleri oluşturulacak.

 * Yoğun Kurban Kesimi Yapılacak Bölgelere 4 kişi, diğer kesim yerlerine birer Temizlik görevlisi görevlendirilecek.

 * Beş ayrı ekip oluşturularak kesim yerleri sürekli dolaşılıp, ihtiyaçlar karşılanacak, olası aksaklıklar giderilecek.

 * Kentimizin doğu ve batı yakasında görev yapmak üzere 2 yıkama aracı sürekli hazır bulunacak.

 * Kesim yerlerinde hijyen ve temizlik kurallarına uyulup uyulmadığı sürekli dolaşılarak kontrol edilecek.

  Ayrıca Kurban Bayramının 1. günü Mezarlık ziyaretlerinin herhangi bir tıkanma ve sıkışmaya neden olmadan rahatlıkla yapılabilmesi amacıyla bir dizi tedbirler alındığı açıklandı. Buna göre;

* Bayramın ilk günü 06.00-10.00 saatleri arasında Belediye otobüsleri ve Halk otobüsleri Mezarlığa ücretsiz taşıma yapacaklardır.

 * 06.00 – 10.00 saatleri arasında Rüstem Tümer Paşa Caddesini (Mezarlığın arkasında kalan yol) Cumhuriyet caddesine bağlayan Şehit Polis Mehmet Aruz Caddesi araç trafiğine kapatılacak, sadece yayaların geçmesine izin verilecek. Bu amaçla Rüstem Tümer Paşa Caddesinden Mezarlık istikametine gelen araç, oduncular civarında Belediyece düzenlemesi yapılan yerlere araçlarını park edecekler.

 * Aksaray Mahallesinden gelen araçlar Nami Veysoğlu İlköğretim Okulu önünden yol verilecektir.