KURBAN BAYRAMINDA DA TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMIYORUZ

İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Mustafa HAMBOLAT yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşlarımıza dikkat edilmesi gereken konularda çeşitli önerilerde bulunarak, sağlıklı kurban bayramı geçirmenin ilk şartının veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı kurban almak olduğunu ifade etti ve ekledi; mümkün olduğunca büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın vekaletle memleketlerinde kesim yapmaları yönünde teşvik edilmeleri gerektiğini, kesimi yapılan kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket edilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Bayramda memleketlerine gidecek olan vatandaşlarımız için ayrıca, trafik yoğunluğuna kalmadan, taşıtlarda kalabalık oluşturmadan, koruyucu tedbirlere uygun hareket etmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan HAMBOLAT,bayram namazlarının da açık alanda ve mesafe kurallarına uygun, kurban kesimi ve dağıtımında da hijyen kurallarının en üst düzeyde tutulması gerektiğini ifade ederek, bayramlaşmaların aşırı kalabalık ve ziyaretlere sebep olacağı yönündeki eğilime dikkat çekti. Bu bayramda corona virüs riskine karşı eski bayramlardaki alışkanlıklarımızı değiştirmemizin toplu bayramlaşmalardan kaçınmamızın illa ki toplu bir bayramlaşma yapılacaksa dahi kurallara uygun olması gerekliliğini, kalabalık bayram yemeklerinden uzak durulmasının, yapılacak ziyaretlerin kısa tutulmasının önemli olduğunu, mümkünse telefon ile tebriklerin yapılmasının verdiğimiz mücadele açısından ve sevdiklerimizi korumak açısından büyük bir anlam ifade ettiğini açıkladı.

Kurban etlerinin muhafazası ve bayramda sağlıklı bir beslenmemin gerçekleşmesi açısından da; özellikle kurban etlerinin kesimden sonra dış ortamda fazla bekletilmeden buzdolabında en az +4°c muhafaza edilmesi, çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemesi, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre günde ortalama 50 ila 100 gr arasında tüketim yaplması,mümkünse etin yanında C vitamininden zengin gıdalar alınmasının insan sağlığı açısından önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca bayramlarda ikram edilen şeker,çikolata,hamur işleri ve şerbetli tatlılar gibi ikramların aşırı tüketilmesi halinde sağlık sorunlarına yol açabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Bu bayramda da, ilimizde yakaladığımız pozitif ivmeyi kaybetmemek adına MASKE+MESAFE+HİJYEN kurallarının da unutulmayarak gözetilmesi gerektiğinin önemli olduğunu bir kez daha ifade eden Sayın HAMBOLAT,‘’Öncelikle İslam âlemi başta olmak üzere Hataylı hemşerilerimin Kurban Bayramını tüm sağlık personellerim adına tebrik eder, pandemi kurallarına uygun hayırlı ve huzurlu bir bayram geçirmelerini Yüce Allah’tan niyaz ederim. ‘’dedi.

Dr. Mustafa HAMBOLAT

Hatay İl Sağlık Müdürü

KURBAN BAYRAMINDA DA TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMIYORUZ haberi 28 Temmuz 2020 16:25 tarihinde FirmaRehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine İl Sağlik Müdürlüğü adına Hatay / Hatay Merkez muhabirimiz Hatice Ekmekçi tarafından Sağlık Müdürlüğü sektörüne eklenmiş olup  186 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından beğenilmemiştir.
Haberi Beğendiniz mi?
Okunma
Muhabir
İlgili Sektör
Kategori
KURBAN BAYRAMINDA DA TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMIYORUZ haberi, Hatay Hatay Merkez Yerel Haberleri hatay ili hatay-merkez ilçesi mahallesinde Yerel kategorisinde yer almakta olup 2020 yılı içerisinde 186 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Kurban+Bayraminda+Da+Tedbi̇rleri̇+Elden+Birakmiyoruz Haberin+Detayları+için+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
KURBAN BAYRAMINDA DA TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMIYORUZ Sayfasını Ben Beğendim. Size de Tavsiye Ederim! https://firmarehberim.com/haber/yerel/kurban-bayraminda-da-tedbirleri-elden-birakmiyoruz-235163 #KURBAN #BAYRAMINDA #DA #TEDBİRLERİ #ELDEN #BIRAKMIYORUZ #KURBANBAYRAMINDA #BAYRAMINDADA #DATEDBİRLERİ #TEDBİRLERİELDEN #ELDENBIRAKMIYORUZ #KURBANBAYRAMINDADATEDBİRLERİELDENBIRAKMIYORUZ