KURBANLIK HAYVAN KAÇAKÇILIĞI

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
KURBANLIK HAYVAN KAÇAKÇILIĞI
 Geçen yıl olduğu gibi bu yılda kurban bayramında kesilecek kurbanlıkların bir bölümünün ithal edilecek olduğu bilgisi basına yansıdı. Bu arada Dünya’nın en pahalı etinin de Türkiye’de satıldığı ve  yaklaşık 10 Dolar/kg olduğu, bu miktarın bir çok ülkede 2,5 dolar/kg seviyesine kadar düştüğü debilinmektedir.Et ve Balık Kurumu (EBK)'nın birçok ihalesini kazanan Ürdün merkezli H. firmasının Türkiye’ye canlı hayvan ithalatı yaparak et  açığını karşıladığı ifade edilmektedir.Ancak  aynı firma bu yıl Meclisimizden canlı hayvan ithalatına izin çıkmaması üzerine, , Suriye’nin Lazkiye Limanına, oranın kanunlarına uygun olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden ucuza canlı ve kurbanlık hayvanlar getirdiği ifade edilmektedir. Lazkiye limanına getirilen her ay bir gemi dolusu, yaklaşık 15.000 Büyükbaş hayvan da kaçakçılar aracılığıylaSuriye-Türkiye sınırından ülkemize yasadışı yollardan getirilip piyasaya sürüldüğü iddia edilmektedir.Özellikle Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Görentaş ve Güveççi köylerinden ülkemize kaçak geçirilen büyükbaş hayvanların geçişi için  terör örgütlerine yüklü miktarda haraç da verildiği ve daha sonra sınırdan geçirildiği bilgisi tarafımıza yansımıştır. Bu çerçevede;
1-) Son günlerde kaçakçılar ve terör örgütleri  marifetiyle kaçak yollarla Suriye’den getirilen kurbanlık büyükbaş hayvan geçişlerine göz yumulduğu iddiaları doğru mudur?

2-) Bu hayvan kaçakçılığı nedeniyleyerli besiciler zor durumda kalmaz mı? Yasal olmayan ticaret bu sınırda faaliyette bulunan El-Nusra gibi terör örgütlerine yardım ve kaynak sağlama anlamına gelmez mi? 

3-) Kaçak yollarla, kontrolsüz  getirilen bu  hayvanların aşısı yapılmadan getirilmesi, şap ve benzeri hayvan hastalıklarında artışa neden olmaz mı?

4-) Bu iddialarla ilgili olarak kamuoyunu tatmin edici  açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
Dr.Mehmet Ali EDİBOĞLU
HATAY MİLLETVEKİLİ                                                              
KURBANLIK HAYVAN KAÇAKÇILIĞI haberi 20 Eyl 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  21375 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle