KUSEYRİ GENEL SEÇİMLERİN ARDINDAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, milletin meclise ''Meseleleri birlikte çözün'' mesajı verdiğini belirtti.
KUSEYRİ GENEL SEÇİMLERİN ARDINDAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
Kuseyri, 12 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen genel seçimlerin sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, seçimlerin Türkiye demokrasisi adına sorunsuz bir şekilde tamamlanması Türkiye için mutluluk verici bir tablo olduğunu kaydetti.
     Seçmenlerin 12 Haziran seçimleriyle siyasi partilere ve yeni oluşan TBMM'ye çok önemli mesajlar verdiğini belirten Kuseyri, meclisteki sandalye dağılımı, milletin, önemli meselelerde uzlaşma istediğinin kanıtı olduğunu, tüm partilerin uzlaşmaya açık olması, sivil toplumla birlikte toplumda genel kabul gören bir anayasayı hazırlamasını son derece önemli gördüğünü ifade etti.
 

     Kuseyri, meclisin, toplumun yeni bir anayasa talebinin karşılanmasının, ve tüm siyasi partilerin katılımıyla, özgürlükçü ve katılımcı bir anayasanın hazırlanmasının önemine vurgu yaptı.
     Bugün Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik ve cari açık olduğunu vurgulayan Kuseyri, cari açık iş çevrelerini tedirgin ettiğini, önümüzdeki aylarda artması beklenen enflasyonun da tehdit olmayı sürdürdüğünü, nitelikli personel ihtiyacı ve işsizlik arasındaki çelişkinin bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.
     Ulusal ölçekte 2023 ihracat hedefi için ülke sanayicilerin rekabet gücünün arttırılması, bu konuda farklı enerji tarifeleri yerine üreteni ve ihraç edeni sürekli destekleyen bir enerji fiyat sistemi geliştirilmesinin önemli olduğunu savunan Kuseyri, ''İhracat uluslar arası bir yarıştır. Bu yarışta kazanmak için hep daha iyi, daha kaliteli, daha üretken, daha dinamik bir yapıya sahip olmamız gerekmektedir. Üretim ve ihracatın üstündeki vergi yükleri, enerji tarifeleri yeniden düzenlenmelidir. Türkiye çok üreten üretim Cumhuriyeti olmalıdır'' diye devam etti.
     Kuseyri, son yıllarda yıldızı hızla parlayan ve 2011'de Büyükşehir olmaya hazırlanan Hatay'ın, ülkenin gelişmesiyle birlikte ekonomik kazanımları artacak, toplanan vergiler ilde kalacak, kentin altyapısına, insana daha büyük yatırım yapma imkanına bu seçimler sonrasında sahip olunacağını belirtti.