Latife Hanım Anaokulu’nun Restorasyonu Törenle Başladı

Tarihi ve kültürel değerler açısından büyük bir zenginliğe sahip olan Hatay’da, bu değerlere sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.
Latife Hanım Anaokulu’nun Restorasyonu Törenle Başladı
Bu kapsamda Sümerler Mahallesi’nde bulunan tarihi bina, restorasyonunun ardından ana okulu olarak çocuklarımızın hizmetine sunulacak. 
Latife Hanım Anaokulu projesi kapsamında; parsel içerisinde yer alan iki katlı, tescilli taş yapı anaokulu olarak, yanındaki eski Presbiteryen Kilisesi tek katlı, tescilli, taş yapı ise Çok Amaçlı Salon olarak kullanılacak. Yapıların içinde yer aldığı bahçede ise araç giriş ve özürlü rampaları, merdivenler, bahçe duvarları yeniden düzenlenecek. 
Okulun restorasyon projesi, Mart 2012 tarihinde Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı ve 05 Temmuz 2012 tarihinde de ihalesi yapıldı. Anaokulu olarak ise Aralık 2012’de hizmete girmesi planlanıyor. 
Restorasyonun başlaması dolayısı ile düzenlenen törende konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, ilimizde nereye dönüp baksak tarihle karşılaştığımızı ifade ederek, bunların değerinin bilinmesi gerektiğini söyledi 
İlimizde yaklaşık üç yıl önce gerçekleştirilen kültür yürüyüşünü hatırlatan Lekesiz, ‘Geçmiş, kendisinden yararlanılacak ve dersler çıkartılacak en büyük hazinedir. O yürüyüşte, daha güçlü bir geleceği kurmak istiyorsak kültür mirasımıza sahip çıkmalıyız, yılların yorgunluğu ile dizüstü çökmüş olan binaları ayağa kaldırmalıyız ve hepsine doğru fonksiyonlar vererek hayatın içerisine çekip yaşanılır kılmalıyız demiştik. Bu çerçevede muhtelif çalışmalarımız oldu. Bunlardan birisi de bugün başlatacağımız restorasyondur.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.’dedi. 
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek de, kültür ve tabiat varlıklarının, karakteristik özellikleri muhafaza edilerek, temel ihtiyaçlarımız için kullanabileceğimiz mekanlar haline getirmek gerektiğine dikkat çekti. 
Konuşmaların ardından Vali Lekesiz ve beraberindekiler ilk çekici vurarak temsili olarak restorasyonu başlattılar.