LİBYA'DA İÇ SAVAŞTAN KAÇAN SURİYELİ VATANDAŞLAR ÜLKELERİNE GİTTİ

Libya'nın Misurata Limanı'ndan yola çıkan Panama bandıralı yük gemisi ''Captain Eglio'' ile yaklaşık 3 gün süren yolculuğun ardından Marmaris'e ulaşan 822 Suriyeli'den 334'ü Hatay'ın Yayladağı ilçesi Gümrük Kapısı'ndan ülkelerine gitti.
LİBYA'DA İÇ SAVAŞTAN KAÇAN SURİYELİ VATANDAŞLAR ÜLKELERİNE GİTTİ
 Gemiyle Muğla'nın Marmaris ilçesine oradan da 7 otobüs ile Hatay'ın Yayladağı ilçesine gelen Suriyeli kafileyi, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ile Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat çiçeklerle karşıladı.
     Vali Yardımcısı Mardinli, dost ülkenin vatandaşlarına gereken tüm kolaylıkların gösterildiğini belirterek, ''Libya'dan deniz yoluyla Marmaris?e gelen Suriyeli vatandaşlar, oradan karayolu ile sağ salim Yayladağı Gümrük Kapısına geldiler. İlk olarak gelen 334 kişiyi hemen ülkelerine teslim edeceğiz. Daha sonra diğer kafilenin de en iyi şekilde ülkelerine gitmeleri konusunda gerekli desteği vereceğiz. Hepsine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum'' dedi.
     Suriyelileri teslim almaya gelen Lazkiye Valisi Riyad Hicap ve Lazkiye Emniyet Müdürü General Kemal Futeyh, tampon bölgede Türk heyeti ile buluştu.
     Lazkiye Valisi Hicap, Türkiye'den büyük yardım ve destek gördüklerini, bu ilişkilerin her alanda devam edeceğini, vatandaşlarına kavuşmanın sevincini ve heyecanını yaşadığını belirtti. Hicap, tüm Türk yetkililerine teşekkür etti.
     Libya'da ölümden döndüklerini, her tarafın yakılıp yıkıldığını, perişan olduklarını anlatan Suriyeli Halef Muabin, şunları kaydetti:
     ''Libya'da 17 şubattan bu yana resmen savaş var. Herkes korku içinde, telefonlar, internet, zaman zamanda elektrikler kesiliyordu. Orada kalmamız büyük riskti. Kaç kez ölümle burun buruna geldik. Türkiye ve Suriye hükümetlerini çabalarıyla 3 günlük gemi yolculuğundan sonra ülkemize ayak bastık. Gemiden indikten sonra da Yayladağı Gümrük Kapısı'nda da Türk yetkililer bize gıda, ilaç, her türlü yardımda bulundu. Allah hepsinden razı olsun. Bunu asla unutmayacağız.''
     Suriye heyeti daha sonra Vali Yardımcısı Mardinli ve Türk heyetini VIP salonunda bir süre ağırladı.
     Bu arada, diğer kafilenin gece geleceği de öğrenildi.