LİSELER ARASI HALKOYUNLARI TÜRKİYE FİNALİ

Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları faaliyet programında yer alan  “Liselerarası Halkoyunları Türkiye Finali” geçtiğimiz hafta sonu Adana’da gerçekleştirildi.
LİSELER ARASI HALKOYUNLARI TÜRKİYE FİNALİ
Yarışmada Mithat KalaycıoğluTürkiye Halkoyunları federesyonumerkez hakem kurulu üyesi olarak görev alırken, ilimiz hakemlerinden Cengiz Şenkule de yarışma hakemi olarak görev aldı. Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Mustafa Uyanık, Menderes Spor Salonu’nda düzenlemeli dalda 11, düzenlemesiz dalda 14 olmak üzere toplam 25 okulun farklı yörelerin birbirinden güzel oyunlarını sergilediği etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkelerin adet, gelenek ve kültürünü yansıtanhalkoyunları faaliyetlerine daha çok önem verilmesini istedi. Önce illerinde daha sonra da grup, yarı finallerde dereceye girerek Türkiye finallerine kalan 25 okulu kutlayan Uyanık, konuşmasında şunlara yer verdi: “Öncelikle böyle önemli ve anlamlı müsabakanın kentimizde yapılmasını sağlayan Spor Genel Müdürlüğü, Okul Sporları yöneticilerine teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanından etkinlik nedeniyle Adana’da bulunan 700 sporcu, hakem, eğitici, okul yöneticileri ve müzisyenleri kentimizde ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz.  Yönetmelik gereği ilk üç dereceyi kazanan takımlara kupa verilecektir. Ancak, aylarca, tüm yıl boyunca çalışan, hazırlanan kentimizde gerçekleştirilen finallere katılan, gelenek ve kültürümüzü yaşatan 25 okulda gönlümüzde şampiyon olmuşlardır. Organizasyona katkı koyan ve destek olan Adana Valiliği, büyükşehir ve İlçe Belediye başkanlığı, Halkoyunları Federasyonu ve diğer hizmeti  geçenlere tekrar teşekkürler ediyorum.” -Final müsabakalarına Geleneksel Düzenlemeli dalda katılan okullar şöyle:
  
Adana Seyhan Şehitlik Anadolu Lisesi, Gaziantep Hacı Muzaffer Bakbak Kız Meslek Lisesi, Trabzon Zübeyde Hanım Kız Teknik Meslek Lisesi, Kütahya Çavdar Hisar Tarım Meslek Lisesi, Diyarbakır Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi, Artvin Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Trabzon Araklı Saffet Çebi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kayseri Aydınlıkevler Anadolu Lisesi, Kırklareli Anadolu Lisesi, Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi  Geleneksel  Düzenlemesiz Dal:  Tekirdağ Ticaret Meslek Lisesi, Trabzon Tonya Anadolu Lisesi, Gaziantep Şahinbey Halk Eğitim Merkezi,Şırnak Beytülşebab Halk Eğitim Merkezi, Aydın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Trabzon Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitim Merkezi, Bolu Atatürk Anadolu Lisesi, Trabzon Yunus Emre Kız Teknik Meslek Lisesi, İzmir Buca Halk Eğitim Merkezi, Diyarbakır Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi, Erzurum Atatürk Anadolu Lisesi, Sivas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İstanbul Maltepe Kız Meslek Lisesi.Müsabakalarda düzenlemesiz dalda birinciliği Aydın Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi elde etti. Kupasını Halkoyunları Federasyonu Genel Sekreteri Naci Numanoğlu ile Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Mustafa Uyanık verdi. Aynı dalda ikinciliği Diyarbakır Yenişehir Halk Eğitim Merkezi kazandı. Kupasını, Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları Sportif Eğitim Uzmanı Züleyha Öçalan ile Halkoyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı ve Adana Halkoyunları İl Koordinatörü Ali Özçelik, üçüncü olan İzmir Buca Halk Eğitim Merkezi (HEM) ekibine kupasını Halkoyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana İl Hakem Kurulu Başkanı Kamuran Afşar ile Federasyon İl Temsilcisi Mehmet Sert verdi.Düzenlemeli dalda ise birinciliği Artvin Halk Eğitim Merkezi (HEM) Akşam Sanat Okulu, ikinciliği Zonguldak Erdemir Anadolu Lisesi, üçüncülüğü ise Artvin Arhavi Hüseyin Gürkan Anadolu Lisesi elde etti. Ödüllerini aynı kişiler verdi.