Lübnan'da Filistin'e Dönüş Konferansı


Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi (GİK) ve Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta düzenlenen “Uluslararası Filistin’e Dönüş” konferansına katıldı.

Lübnan'da Filistin'e Dönüş Konferansı
Latin Amerika, Venezuela, İngiltere, İskoçya, İspanya ve Hindistan gibi çeşitli batı ülkeler ve değişik Arap ülkelerinden Filistin aktivistlerinin katıldığı toplantıda da bir konuşma yapan Dr. Necmettin Çalışkan konuşmasında, “Hedeflerimizi büyük tutmalıyız. İsrail Filistinlileri katlettiği sürece Filistinlilerin memleketlerine dönüşleri yeterli değildir. Mücadele, bağımsız Filistin devleti kuruluncaya dek sürmelidir. Bizler bölgede değişik dinlere ve dünya görüşlerine mensup kimseler olarak aynı amaç uğrunda bir masanın etrafında toplanmış olmamız son derece önemli bir hadisedir. Bu birlikteliği devam ettirerek, ortak amaçlar ve hedefler uğruna Siyonist emperyalistlere karşı ortak hareket etmeliyiz. Çünkü bu emperyalistler bölgemizde fitne tohumu ekmek üzere iki önemli unsuru kullanmaktadırlar. Bunlar mezhep ayrımcılığı ve ırk ayrımcılığıdır. Bunlara asla prim vermeden aramızda ittifak ettiğimiz konularda buluşarak birliktelikler sağlamalıyız. Çalışkan, ayrıca Lübnan temasları çerçevesinde ulema birliğini ziyaret ederek ulema birliği genel sekreteri sünni alim Mahir Mizhir ve şii alim Hasan Gıbrıs ve Lübnan Ümmet Cemaati Lideri Prof. Nasriddin ile görüşerek Saadet Partisinin bölge olaylarına ilişkin yaklaşımları hakkında bilgiler verdi. Prof. Nasriddin’de “evet biz bir ateş çemberi içerisindeyiz bu fitne ateşi her an her yere sıçrayabilir. Buna karşı Saadet Partisinin görüşlerini uzaktan takip ediyorum. Rahmetli Erbakan’ın başlattığı bu çığırın bu çizginin varlığını sürdürmesi çok önemlidir” dedi.
Lübnan temasları çerçevesinde ayrıca Sebat TV’de sabah haberleri kuşağına konuk olan Çalışkan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Program sunucusunun, Dışişleri bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun İran’la ilişkilerine yönelik sorusuna cevaben Davut oğlunun temaslarını olumlu ancak çok geç kalmış bir temas olarak değerlendirdi. “Dilimizde Ba’de Harab’il Basra diye bir deyim vardır. Keşke yöneticilerimiz Suriye hususunda komşu ülkeleriyle ilişkilerini bugün değil de 2 yıl önce başlatmış olsalardı ve bu kadar kan dökülmeden bu temaslar yapılsaydı. Biz ülkemizin sayın dışişleri bakanının ve sayın başbakanın İran’la Irak’la ve Suriye konusunda işbirliği içerisinde olmasını son derece olumlu karşılıyoruz. Çünkü bölgenin problemleri ancak bölge ülkelerinin işbirliği ile çözülür. Bunun dışında Suriye savaşının bitmesi mümkün değildir. Ne kadar çok hızlı ateşkes sağlanırsa o kadar yararlı olur. Bunun için de bir gün dahi gecikmeden bir tek kişinin dahi kanı dökülmeden bu savaşa dur denilmelidir.  Elbette yapılan bu temaslar sadece sembolik veya rutin ziyaret olarak kalmamalı netice alıncaya kadar bu işbirlikler devam etmelidir” dedi.