M.K.Ü Çocuk Kardiyolojisinde de farkını ortaya koyuyor

Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi bölümü Hatay’ da bir ilk olarak doğuştan kalp hastalığı olan çocuk hastalarda hem tanısal hem de tedavi edici anjiyografi çalışmaları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.
M.K.Ü Çocuk Kardiyolojisinde de farkını ortaya koyuyor
Yard.Doç.Dr. Nuh yılmaz ve ekibi kısa sürede yapmış oldukları başarılı operasyonlar ile bölgede isimlerinden söz ettirmeyi başardılar.  Yeni doğan her 100 bebekten 1’inde doğumsal kalp anomalisi görüldüğü günümüzde bölgede büyük bir eksikliği dolduran Yard.Doç.Dr. Nuh yılmaz Kalpteki delikler ve kapak bozuklukları ile ortaya çıkan sorunlarda doğru adres olduklarını ve olmaya da devam edeceklerinin altını çizdi.Kısa sürede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi bölümü doktoru Yard.Doç.Dr. Nuh yılmaz : Çocuk Kardiyolojisi bölümümüzde Hatay’ da bir ilk olarak doğuştan kalp hastalığı olan çocuk hastalarda hem tanısal hem de tedavi edici anjiyografi hizmetini başlatmış bulunuyoruz. 6 aylık süreçte çocuk kalp hastalıkları bölümümüzde teşhis ve tedavi amacıyla 39 çocuğa kateter anjiyografi yapılmış olup 18 çocuk aynı zamanda işlem sırasında tedavi edilmiş ve açık kalp ameliyatı olmaktan kurtulmuştur. Kasıktaki büyük damarlardan girerek kalbe ulaşıyor uygun delikleri buradan kapatabiliyoruz.
Anjiyo yapılan 39 hastamızın 11’ inde kalbin değişik bölgelerinde ameliyat gerektiren çeşitli kalp delikleri bulunmaktaydı ve yaptığımız ameliyatsız kapatma işlemi ile hepsinde başarılı olduk. Yine aynı şekilde doğuştan kalp kapağı darlıklarında da bu yolla kapak darlığını giderebiliyoruz. Üç hastamızda akciğer atardamarı kapağında ileri derecedeki darlık bu yolla giderildi. Ayrıca morarma ile giden doğuştan kalp hastalığı mevcut olan üç yenidoğan bebeğe yaptığımız acil balon septostomi  işlemi sonrasında hastaların morarması düzeltilerek ameliyata kadar yaşamasına vesile olduk. Bir hastamızda var olan ritim bozukluğunu da anjiyografi laboratuarında elektrofizyolojik çalışma ile tedavi ettik. 21 hastamıza ise yaptığımız anjiyografi ile operasyon öncesinde kalbin durumunu net olarak ortaya koyarak kalp cerrahisinin başarısını artırmaya katkıda bulunduk. Bu işlemler sırasında uyutulduğu ve göğüs kafesi açılmadığı için hasta ağrı hissetmiyor. İşlemden sonra genellikle bir gün takip amacıyla hastanede kalan hasta ertesi gün taburcu ediliyor. Hastalarımızın hiçbirinde işleme bağlı problem gelişmemiş olması da memnuniyet vericidir.   Şu an için gelinen noktada çocuk kardiyolojisi hastalık grubunda neredeyse her türden vakaya müdahale etmiş ve edebilecek durumdayız. Çocuk kalp cerrahisinin hastanemizde gelişmesinin ardından MKܒ nün ülkemiz ve dünya kalite standartlarında çok iyi bir kalp merkezi olacağına inancım sonsuzdur.   “dedi.
Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü
        İRADE Gazetesi