M.KILIÇLAR ATSO Başkanlığına aday

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın gelecek yılın muhtemelen Mart ayında yapılması beklenen kongresinde başkan adaylığını açıklayan ilk isim sanayici Mehmet Kılıçlar oldu
M.KILIÇLAR ATSO Başkanlığına aday
 Dün Savon Otel'de ekibiyle birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Mehmet Kılıçlar, ekip ruhu ile profesyonel yönetim anlayışına önem verdiklerini, toplumsal beklentilerin kendilerine yüksek sorumluluklar yüklediğine dikkat çekti.
Basın toplantısında Antakya'da dinamizmin karşılığı büyüyen ekonomik gücün daha iyi organize edilmeye ihtiyacı bulunduğunu, bu sorumluluk noktasında, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın yapması gereken çok şey olduğuna inandıklarını belirten ATSO Başkan adayı Mehmet Kılıçlar, “Ancak, ekonomik alanda birçok yetki ve olanaklara sahip olan ATSO'nun başarılı olabilmesi, üyelerinin katılımı ve profesyonel bir yönetimle mümkündür. Dolayısıyla, mevcut tüm üyeler, ‘birlikten kuvvet doğar’ ilkesiyle üstlerine düşen görevleri yapmalıdır.
İşte bu inançla yola çıkan bizler, bireysel hedef olarak görülebilecek ATSO Başkanlığı noktasında değil, toplumsal beklentilerin bizlere yüklediği sorumluluklar noktasında bir araya geldik” açıklamasında bulundu. 

ATSO Başkan adayı Mehmet Kılıçlar yönetime neden istekli olduklarını ana başlıklar halinde şöyle sıraladı:
-Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'na hakkettiği niteliği birlikte kazandırmak için,
-Bu kentin ihtiyacı olan girişimcilerimizin daha iyi yerlere gelebilmeleri için,
-Sanayi ve Ticareti, bu alanda başarısını kanıtlanmış vizyon sahibi kişilerle yönetmek
için,
-Yöneticisinden personeline, ATSO'da görevli herkesin üyelere hizmet etmesi için,
-Üyelerin ödedikleri aidat ve ücretleri, bu önemli kuruma yürekten katkı vermeye devam eden üyelere faydalı olacak şekilde kullanmak ve bu ödemelerin nerelerde harcandığını, şeffaf bir şekilde ortaya koyabilmek için,
-Mesleklerin gerçek bir şekilde temsil edilebilmesi için,
-Üyeler ile şehrin tüm dinamikleri arasında güçlü bir iletişim kurmak için,
-Bir STK olarak sosyal sorumluluklarımızı hakkaniyet çerçevesinde yerine getirmek için,
-Sonuca odaklı projeler üretmek için,
-Dedikodu değil çözüm üretmek için,
-Üyeler nezdinde, ATSO' ya aidiyet duygusu yaratmak ve ortak bir vizyon oluşturmak için,
Katılımcı ve demokratik bir yönetim tarzı geliştirmek için,
-Üye sayısı, bütçesi, personeli ve yöneticileri ile tüm STK'ları kucaklayan ve sahiplenen konumda bir kuruluş olması için,
-Şehrimizin refahı doğrudan veya dolaylı olarak ATSO'nun başarısına bağlı olduğu için…
Basın toplantısında geçmişte yaptıklarının da gelecekte yapacaklarının bir göstergesi olduğuna inandıklarını kaydederek ATSO Başkan adaylığını açıklayan Mehmet Kılıçlar, herkesi birlikte çalışmaya davet ederken de “Birlikte Daha Güçlüyüz” mesajıyla birlikte şunları söyledi:
“Biz yönetmeye değil hizmet etmeye talibiz. Bu doğrultuda bugüne kadar Antakya'nın gelişmesine katkıda bulunan ve bu amaçla görev alan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Seçim sürecinin ise, yıkıcı değil yapıcı bir rekabet anlayışıyla, ayrıştırıcı değil birleştirici bir politikayla ve mutlak surette daha iyiyi sunmak çabasıyla tamamlanması temennisini paylaşıyorum.” 
MEHMET KILIÇLAR KİMDİR?
1964 Antakya'da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Antakya'da tamamladıktan sonra 1978 yılında ailesiyle birlikte Avusturya'ya yerleşti, burada Makine Mühendisliği bölümünden mezun olup 1992 yılında Avusturya'dan yurda geri döndü ve halen genel müdür olduğu Hatboru'yu kurdu.
Türkiye'nin en çok ihracat yapan firmaları arasında yer alan Hatboru; Mehmet Kılıçlar'ın sanayi ve ticaret alanındaki başarısının en somut referansı olarak gösteriliyor. 2008-2010 yılları arasında HASİAD başkanlığını üstlenen Mehmet Kılıçlar'a 2009 yılında Avusturya Cumhuriyeti tarafından Fahri Konsolosluk ünvanı verildi. Halen Hatboru Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeliği ile Avusturya Fahri Konsolosluğu görevlerini sürdüren Mehmet Kılıçlar İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.