Mahalli Seçimler Sonrası Hataylıların Beklentileri

Mahalli seçimler sona erdi. Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi, Hatay’da da bu seçimler arkasında oldukça şaibeler, soru işaretleri ve “oy satış söylentileri” bıraktı.
Mahalli Seçimler Sonrası Hataylıların Beklentileri

Daha seçimlerden bir gün önce telefon mesajıma Dörtyol’un bir beldesine (şimdi mahalle) 300 bin TL ile gidildiği ihbarı geldi. Yayladağı’nda seçimlere 2 gün kala bazı köylerin oylarının “para ile satıldığı” haberleri duyuldu. Kimler mi? Herhalde ayakkabı kutularına sahip olanlardır!  Hiçbir mazeret, başarının yerini tutamaz. Bu doğrudur. Ancak, milletin oylarını parayla almaya kalkarsanız, bundan sonra o vatandaşlar her seçimde bunu “yol” beller. Bu ise çöküş ve çürümüşlüktür. Çünkü bu yapılan “İyilik” değildir. Bir Hadis’in tefsirinde de yer aldığı gibi, karakteri düşük olduğu için senden bunun devamını isterler. Yardımı azalttığında (yeni oy döneminde vermezsen), sana çullanır. Seni esir almak ister. Artık kokuşmuşluk başlar. Öte yandan, oy satın alanların belediye başkanı maaşıyla masraflarını çıkartmaları da mümkün değildir. O zaman çalacaklardır. Nereden? Gene o il/ilçeye ait zenginlikler heba olacaktır. Çarpık kentleşme, sit alanlarına imar, dere yatağına inşaat, şehrin nefes alacağı koridor ve yeşilliklerin betona doyurulması gibi kendisini gösterecektir. Haksızca alınan her kuruş bir yetimin, engellinin, fakirin, düşkünün, mağdurun, cebinden çıkmış olacaktır. Sanılmasın ki sizi gören yoktur. Yüce Mevlam’ın herkes gibi sizi de gözlediği, her gizli ve açığı bildiği unutulmamalıdır. Bu yol, yol değildir! Münafıklıktır, çürümüşlüktür.    Belediye başkanlığını kazanan tüm başkanlara, yeni belediye meclisi üyelerine, mahalle-köy muhtarlarımıza “Hayırlı olsun!” diyoruz. Hataylı hemşerilerimize “Hayırlı olsun!” diyoruz. Seçilmek için adil, dürüst ve inanç-imanından sapmadan kampanya yürüten belediye başkanı adaylarımızı kazanamadıkları için üzüntülerimizi bildiriyor, ama dürüstlükleri için de tebrik ediyoruz.     Seçimler geride kalırken Hataylılar, biriken sorunlarının çözümlenmesinin bekleyişi içerisine girmeye başladılar. Siyasi parti teşkilatları artık “Şehir Efsanesi”ne dönenleri sırtlarından atacaklardır. Kendisi için değil, Hataylılar için bir şeyler yapmak isteyen dürüst, ilkeli, donanımlı, güvenilir, üretken politikacılar ön plana çıkmalıdırlar.

    Delege numaralarıyla oyun kuran taşra fetbazlarına değil, Hataylılar için çırpınacağı,  üreteceği belli ve ulaşılabilir siyasetçilere itibar edilmelidir. Artık Hatay’da bir-iki kişinin 2 dudağının arasına esir olunmamalı, icazet ve vesayet sistemi yok edilmelidir. Hatay’daki tüm siyasi parti teşkilatları, Hataylıların bilgi, beceri, entelektüel birikimine uygun olarak hareket etmelidirler. Kendisine destek vermiş olsa dahi kişileri değil, Hataylıları ve parti teşkilatını temsil ettiklerini unutmamalıdırlar. Safralar atılmalı, yeni ve taze kanlar ön plana alınmalıdır!     Hatay’da öncelikli sorunların başında Suriyeliler ve Suriye iç savaşının Hatay’a bindirdiği yükler gelmektedir. Bunlar da ekonomik, sosyal, eğitim, sağlık ve asayiş ağırlıklıdır. Reyhanlı’da her 5-6 metrede bir rastlanan Suriyeli dilenciler için “küfür” ederek uzaklaştırmak çare değil, çaresizliktir. Yarın bu küfür ve hakaretlerin “el-Kaide” teröristi olarak dönmesine çanak tutabilir.     Suriyelilerin sorunlarını Hataylıların çözebilmesi de mümkün değildir. Hükümetin, Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çözümü düşünülmelidir. Bunun için hükümete Suriyeliler sorunu mevcut illerle (Gaziantep ve Kilis gibi) birlikte ve çözüm önerileriyle gidilmelidir. Ticaret ve Sanayi Odaları ve üniversite de projeleriyle çözüme ortak edilmelidir.

    İklim değişikliği, nüfus artışı, suyun azalışı dikkate alınmalı, gelecekte en stratejik maddenin “Gıda” olacağı düşünülerek verimli ovalar rant için imara açılmamalıdır. Son Söz: Hatay için yazılacak pek çok şey var ve bu sütunlarda zaman zaman değinilecektir. Belediye başkanları, zafer sarhoşluğunu bir yana bırakıp, sorunları öğrenmeli, yerinde görmeli, çözüm üretmeye başlamalıdırlar. Tebrikler ve görüşmeler için farklı saatler, belediye sorumlu birimleriyle görüşmek için farklı saatler ayarlanmalı, planlı çalışılmalıdır.
   Prof.Dr. Celalettin Yavuz, cyavuz53@gmail.com,