MAKİNELİ TARIMIN ÖZENDİRİLMESİ PANELİ

Antakya Sanayi ve Ticaret Meclis Başkanı Hayrettin Çolakoğlu, pamuğun temiz toplanmamasının kalitesini düşürdüğünü söyledi.
MAKİNELİ TARIMIN ÖZENDİRİLMESİ PANELİ
 Çolakoğlu, ATSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ''Makineli Tarımın Özendirilmesi ve Kirli Pamuk Toplanmasının Engellenmesi'' panelinde yaptığı konuşmada, Hatay'da pamuk kalitesinin artırılması, makineli üretimin daha sağlıklı ve doğru olarak yapılması ve pamuğun doğru bir şekilde toplanmasını sağlamak amacıyla neler yapılabileceğini bulmak için bu panelin düzenlendiğini belirtti.
 

     Paneli, ATSO'nun birinci meslek grubu olan çırçırcıların organize ettiğini belirten Çolakoğlu, çırçır işletmeleri ile pamuk üreticileri arasındaki sorunların tartışılması, makineli tarımın özendirilerek daha iyi çalışmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
     Çolakoğlu, temiz pamuk elde etmek için çiftçilerin bilgilenmesinin önemli olduğunu belirterek, ''Pamuğun temiz toplanamaması üreticinin en büyük sorunu, pamuk temiz toplanmazsa kalitesini de düşürüyor'' diye konuştu.
     Türk Traktör Teknik Eğitim Uzmanı Sulhan Şakır, Casse firması adına, çiftçilere makineli tarımda ve hasatta dikkat etmeleri gereken noktalar üzerinde bir sunum gerçekleştirdi.
 

     Ahmet Faruk Şahin ise John Deere firması adına, makineli pamuk hasadında temiz pamuk elde etmenin püf noktaları üzerine katılımcıları bilgilendirdi.
     ATSO, John Deere ve Case firmaları tarafından katılımcılara seminer sonunda sertifika verildi.
     Panele Hatay Sanayici İşadamları Derneği Başkanı ve ATSO Meclis Başkan Yardımcısı Yahya Kemal Nalçabasmaz, ilgili firma yöneticileri ve üretici çiftçiler katıldı.