Matkap tan 4+4+4 degerlendirme toplantısı.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, ''4+4+4'' olarak bilinen zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören teklifi ''ne yazık ki bilişim sistemimizi sekteye uğratacak ve bizi çağdaş ülkelerin çok gerisinde bırakacak bir anlayış'' şeklinde değerlendirdi.
Matkap tan 4+4+4 degerlendirme toplantısı.
 Matkap, Hatay'da parti binasında partililerle bir araya gelerek, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Matkap, ''4+4+4'' diye tanımlanan eğitim sisteminde köklü değişimi öngören düzenlemenin, seçim dönemlerinde tartışıldığını, seçim bildirgelerine alındığını, Türkiye'nin buna göre oy verip vermeyeceğine karar verdiğini söyledi.
     Bu tür konuların ''oldubittiye getirilemeyeceğini'' savunan Matkap, şöyle devam etti:
     ''AKP, halkı yanıltmıştır, bunu yapmaya hakkı yok. Çünkü bilişim teknolojisini yaşıyoruz. Artık ülkelerin kalkınması, bilgiye dayanıyor. 4+4+4 eğitim sistemi, ne yazık ki bilişim sistemimizi sekteye uğratacak ve bizi çağdaş ülkelerin çok gerisinde bırakacak bir anlayış. Bunu siyasetçiler değerlendirmemeli, bunun akademisyenleri, pedagogları var. Türkiye'de uzun süre tartışıldıktan sonra bu konunun gündeme getirilmesi gerekir. AKP'nin bunu oldubittiye getirip, Meclise taşımaya hakkı yok.''
     CHP'nin yaptığı iki kurultayla ilgili ''CHP'nin güç kaybedeceği beklentisi içine girenlerin hayal kırıklığı yaşadığını'' ifade eden Matkap, ''CHP gerçekleştirdiği kurultaylarla bir kez daha büyüklüğünü kanıtlayarak, kurultaydan güçlenerek ve bütünleşerek çıktı. Bu kurultaylardan sonra yüzler CHP'ye dönmüş, umutlar partimize bağlanmış'' dedi.
     Matkap, Uludere'de 34 kişinin ölümüyle ilgili olaya da değinerek, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir açıklama yapmasını beklediklerini, ancak bugüne kadar yapılmış herhangi bir açıklamanın olmadığını, gelişmiş demokrasilerde bu olayın başlı başına hükümet için bir istifa nedeni olduğunu savundu.