MAVİ MARMARA DA İNCELEMELERİN SÜRMESİ BEKLENİYOR

GAZZE'YE YARDIM GÖTÜREN GEMİLERE BM HEYETİNİN ÇARŞAMBA VEYA PERŞEMBE GEMİLERDE İNCELEME YAPMASI BEKLENİYOR.
MAVİ MARMARA DA İNCELEMELERİN SÜRMESİ BEKLENİYOR
BASKIN SIRASINDA GEMİDE BULUNAN MAĞDUR VE YAKINLARININ AVUKATI ARITÜRK: ''GEMİDE TÜRKİYE'DE BULUNMAYAN FARKLI BİR MERMİ BULUNDUĞUNU ÖĞRENDİK. BİZE ULAŞAN BİLGİ, YAKLAŞIK 15 TANE VE 'ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLMEMİŞ ÖZEL BİR MERMİ' ÇEŞİDİ OLDUĞU''  İsrail'in 31 Mayısta Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskın sırasında gemide bulunan Türk mağdurların ve yakınlarının avukatı Ramazan Arıtürk, ''Gemide Türkiye'de bulunmayan farklı bir mermi bulunduğunu öğrendik. Bize ulaşan bilgi, yaklaşık 15 tane ve 'şimdiye kadar görülmemiş özel bir mermi' çeşidi olduğu'' dedi.
     Arıtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi heyetinin Ankara ve İstanbul'da çalışmalarına başladığını, baskın sırasında gemide bulunan ve olayların tanığı 70 kişi ile mülakat gerçekleştirdiğini belirtti.
     Komisyon ile görüşme halinde olduklarını ifade eden Arıtürk, ''Mağdur ve yakınları ile görüşüyorlar. Sanıyorum yaklaşık 20 kişiden oluşuyor. Mülakat sonucunda raporlarını hazırlayacaklar. Komisyonda 2-3 komite var'' dedi.
     Arıtürk, heyetin İskenderun Limanı'ndaki, ''Mavi Marmara'', ''Defne ? Y'' ve ''Gazze'' gemilerinde de inceleme yapacağını vurgulayarak, ''Çarşamba veya Perşembe günü İskenderun'da olabilirler. Teknik elemanları, izleme heyeti ve mağdurlarla oraya gelip, kendi teknik elemanlarıyla inceleme yapmaları bekleniyor'' diye konuştu.
     Bulunan delillere ilişkin kesin verilerin ancak raporlar hazırlandıktan sonra açıklanacağını, değişik bir tür merminin dikkat çekici olduğunu belirten Arıtürk, şöyle devam etti:
     ''Gemide Türkiye'de bulunmayan farklı bir mermi bulunduğunu öğrendik. Bize ulaşan bilgi, yaklaşık 15 tane ve 'şimdiye kadar görülmemiş özel bir mermi' çeşidi olduğu... Kimilerinin patlamamış halde bulunduğu belirtilen bu özel mermi türüyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Bu özel merminin ne tür bir silahtan atıldığı, etkisinin ne olduğu, henüz tam belli değil. Sadece atıldıktan sonra, girdiği yerde bir daha patladığı biliniyor. Tamamen öldürmek, daha çabuk öldürmek için atılıyor ve isabet ederse kişiye hayatta kalma şansı yok.''
     Arıtürk, Mavi Marmara'nın özel bir film şirketince kullanılması için izni istendiğine ilişkin haberlerin çıktığını hatırlatarak, gemideki delillerin sürecin sonuna kadar ''taze kalmasını'' istediklerini, film çekimi sırasında, gemide oynamalar yapılabileceğini, bunu da istemediklerini söyledi.
     İHH Başkan Vekili Hüseyin Oruç da özel bir film şirketince geminin film çekimi için istendiği yönünde bilgisinin olmadığını bildirdi.
     Oruç, gemilerle ilgili mekanik aksamı ve motorların çalışabilirlik durumuna ilişkin hasar tespitinin BM heyetinin incelemelerinin ardından yapılacağını da sözlerine ekledi.