MEB'DE DEPREM ANALİZ TOPLANTISI

Deprem riski analizi için kentte bulunan Newyork Üniversitesi Deprem Araştırma Uzmanları İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç'ı makamında ziyaret etti.
MEB'DE DEPREM ANALİZ TOPLANTISI
Tulmaç, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, tüm dünyada özellikle de ekonomisi yeni ve gelişmekte olan ülkelerde birçok kurum, enstitü ve fert, yakın faylarda gerçekleşmekte olan depremlerin büyüklüğü ve oluş sıklıkları hakkında güvenilir bilgiye ya hiç erişemediğini ya da çok kısıtlı erişime sağlayabildiğini ifade etti.
 

     Kentin birinci direcede deprem bölgesinde bulunduğunun altını çizen Tulmaç, şöyle devam etti:
     ''Fakat deprem riski bilgisi toplum liderleri için, depreme karşı daha güvenli ve dirençli toplumlar oluşturabilme yolunda politikalar ve ilkeler için bu tür toplantı ve bilgi alış verişinin yararlı olacak. Birinci derece deprem bölgesinde bulunan kentin Milli Eğitime bağlı okul ve kurumlarda depremle ilgili sık sık tatbikat yaparak, yönetici, öğretmen ve öğrenciheri bilinçlendiriyoruz. Ayrıca okul ve kurumların deprem yönetmeliğine göre ihtiyaç duyulan binalarda güçlendirme yapmaktayız.''
 

     Toplantıya Newyork Üniversitesi'nden Liesel Mary Sehipesoort, İletişim uzmanı Justin Mareco.P.E ve Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi Deprem Eğitim Uzmanı Ezgi Bakır'ın İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Mustafa Keser ve Şube Müdürü İbrahim Necip Kafadar da katıldı.