MECLİS TE MUSUL TARTIŞMASI ÇIKTI

Terör örgütü IŞİD'in Musul'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rehin alması, Meclis'i karıştırdı.
MECLİS TE MUSUL TARTIŞMASI ÇIKTI
 TBMM'de Dışişleri Komisyonu'nda Musul tartışması çıktı. Sakin başlayan toplantıda Komisyon Başkanı AKP Milletvekili Volkan Bozkır, IŞİD'in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kaçırmasına tepki göstererek oturumu açtı. Bozkır'ın ardından söz alan muhalefette, IŞİD'e tepki gösterdi. Sıra CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz'a gelince ise tansiyon bir anda yükseldi. Gerçekleşen Dışişleri Komisyonu toplantısında CHP Hatay Milletvekili Av.Refik ERYILMAZ'ın, AKP Hükümetinin IŞİD'e destek verdiği söylemiyle Dışişleri Komisyonu'nda gergin anlar yaşandı.
Refik Eryılmaz, tepkisini "Bu olayın asıl müsebbibi AKP'nin yanlış dış politikalarıdır. IŞİD'e siz TIR'larla silah gönderdiniz. Sonra IŞİD bizim TIR'larımızı rehin aldı, IŞİD'e destek veren sizsiniz" sözleriyle dile getirdi. AKP vekillerin, “Elinde belge var mı?” sözüne de Eryılmaz, “Reyhanlı’da durdurulan Mit TIR’larını mahkeme kararına rağmen neden aranmasına izin vermediniz? Havaalanlarındaki kamera kayıtlarını getirin inceleyin teröristlerin ülkemizde nasıl rahat hareket ettiklerini göreceksiniz,  sınırlarımızda yaşayan köylülerimizle görüştüğünüzde teröristlerin nasıl sınırlarımızdan hiçbir engellemeye takılmadan rahat girip-çıktığını göreceksiniz,  Adana”da TIR’larda yakalanan füze başlıkları da mahkeme kayıtlarına girmiştir, o belgeleri ve kayıtları incelerseniz belgeleri bulursunuz” cevabını verdi.
Bunun üzerine AKP milletvekilleri Eryılmaz'a tepki göstermeye başladı.Eryılmaz, vatandaşlarımızın kaçırmaları ve rehin alınmalarından hükümeti sorumlu tutunca da AKP'li komisyon başkanı Bozkır, "Gündemimiz Musul değil" diyerek müdahale etti ve CHP'li vekilin mikrofonunu kapattı. Bunun üzerine Eryılmaz, "Ben bunu burada konuşmayacağım da nerede konuşacağım, muhalefetin konuşmasını engelliyorsunuz" diye tepki gösterdi. Eryılmaz'ı susturmaya çalışan Bozkır'a AKP'li milletvekilleri de destek verdi ve bu arada bağrışmalar yaşandı. Olay büyüyünce Komisyon Başkanı Bozkır, bağrışmaların daha fazla görüntülenmemesi için basın mensuplarını dışarı çıkardı. Basın Mensupları ve gazetecilerin salon dışarısına çıkarılmasının ardından AKP'lilerin baskıları Eryılmaz'ı daha da sinirlendirdi. Eryılmaz; “3 yıldır bu terör örgütlerini siz koruyor, kolluyor ve destek çıkıyorsunuz. Hükümetinizin uyguladığı yanlış dış politikaların sonucu bu olaylar yaşanıyor. Gündemimiz bu değil deyip bizleri susturmaya çalışıyorsunuz, şu anda dünyanın gündemi Musul’da yaşanan bu rezalet, biz bunları bu gün gündeme almayıp bu gün konuşmayacaksak ne zaman konuşacağız. Ülkenin itibarını iki paralık etmeye kimsenin hakkı yok, AKP Hükümeti ve Dışişleri Bakanı 3 yıldır emperyalizmin taşeronluğuna hizmet edeceğine derhal ya bu yanlıştan dönmeli yâda istifa etme erdemini göstermelidir” ifadelerine yer verdi.