MECLİS ÜYELERİNİN VALİ LEKESİZ E ZİYARETİ

Mahalli İdareler Seçimleri sonucunda AK Parti’den seçilmiş olan 11 ilçenin belediye başkanları ve Hatay Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri,  Vali Lekesiz’i ziyaret etti.
MECLİS ÜYELERİNİN VALİ LEKESİZ E ZİYARETİ
AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, ziyaretin amacının tanışma ve sohbet ortamı sağlamak olduğunu ifade ederek kabulünden dolayı Vali Lekesiz’e teşekkür etti.  Vali Lekesiz de, belediye başkanları ve meclis üyelerine yeni görevlerinin kendileri, aileleri, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olması dileğinde bulundu.Onlarca kadim uygarlığa ev sahipliği yapmış, 3 semavi dinin mensuplarının barış ve hoşgörü içinde yaşadığı ilimizin, eşsiz özelliklere sahip bir il olduğunu kaydeden Lekesiz, “İlimiz, ülkemizin zenginliklerine zenginlik katan illerden birisi. Ülkemizin en büyük 500 firması içerisinde ilimizden 15 firma var. Bu rakam 2000 yılında 4 idi. Yıllık 6.5 milyar Kwhenerji tüketimi ile ülke sıralamasında 6’ncı sırada bulunuyor. İlimizde 2 milyar avroluk enerji yatırımı var. Bunların hayata geçmesiyle beraber Hatay çok önemli bir enerji üretim üssü olmaya aday illerin başında gelmektedir. Bu yıl sonunda faaliyete geçecek enerji yatırımları ile beraber ilimiz ortalama 16 milyar kwh enerji üretecek kapasiteye ulaşacaktır yani ihtiyacından çok fazlasını üretip Türkiye’nin ihtiyacına enerji pompalayacak.” dedi.Lekesiz, her biri zenginliğe dönüştürülmeyi bekleyen pek çok servete sahip olduğumuzu da kaydederek, “Bölgenizde yer altı kaynaklarınız varsa bu yerin altında durduğu sürece servettir, bunu yeryüzüne çıkarıp mal ve hizmete dönüştürürseniz zenginlik olur. Dolayısıyla sahip olduğumuz iklim kuşağı, insan kaynaklarımız, yer altı kaynaklarımız, derin tarihimiz, zengin kültür mirasımız gibi değerlerimizin tamamı zenginliğe dönüştürülmeyi bekleyen muhteşem bir servet. Hatay pek çok ekonomik göstergede ilk 10’da yer alan bir il ancak potansiyelimizi tam kullanır ve hayata geçirebilirsek biliniz ki Türkiye’nin ve kendisinin zenginleşmesine bugün olduğundan çok daha fazla zenginlik üretebilme potansiyeline sahip bir il.” diye konuştu.
 
  
Vali Lekesiz şöyle devam etti, “İlimizi her alanda ülke sıralamasında bulunduğu noktadan daha üst noktalara taşıyabilmek için kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızla el ele vererek, birlik ve beraberlik içerisinde gayret göstermeliyiz. Ülkemizin son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu hızlı kalkınma hamlesi içerisinde illerimizin sergilemiş olduğu katkılar, rekabet anlayışıyla hizmet üreten yerel dinamiklerin çabaları da bu anlamda önemli. Ülkemizin önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük on ekonomisi arasında yer almak gibi hedefleri var. İlimiz Türkiye’nin toplam vergi gelirlerine en fazla katkı yapan iller sıralamasında 8., en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 9.sırada. Dünya, iller, ilçeler günlük, perakende, bireysel doğrularla idare edilmiyor, uzun vadeli stratejik bir zekanın sonucunda ortaya konulan yol haritalarıyla idare ediliyor. Bu anlamda önünüzde hazır bir birikim olarak yararlanacağınızı değerlendirdiğim ilimizin “Hatay İli Stratejik Planı”, “Kırsal Kalkınma ve Tarım Stratejik Planı, “Turizm Stratejisi ve Eylem Planı, Hatay İli İş Gücü Piyasası İhtiyaç Analizi Raporu” gibi çalışmalar var. Bunlardan yararlanmanızda fayda olduğunu belirtmek istiyorum. Lütfen vatandaşı gördüğünüz zaman aklınıza yetkileriniz değil, görev ve sorumluluklarınız gelsin. Bu insanların yarınları için, sağlık hizmeti için, eğitim ve güvenlik hizmeti için, yapmak isteyip de yapamadıklarım, ihmal ettiklerim var mı diye aklımıza getirmeliyiz. Zira bir devletin itibarı, vatandaşına hizmet ettiği ölçüde artar. Vatandaşımızı başka ülkelere, başka kentlere, başka milletlerin insanı olmaya imrendirmemeliyiz. İmrenen değil imrenilen bir il, gıpta ile bakılan bir Türkiye inşa etmek için birlik içinde çalışmalıyız. Görevleriniz tekrar hayırlı olsun.”