Medeniyetler Korosu İzmir lileri Büyüledi

Birbirinden farklı güzelliklerle, dolu dolu geçen ‘İzmir’de Hatay Günleri’nin en güzel bölümlerinden biri de, ilimizdeki ve ülkemizdeki barış ve dostluğu tüm dünyaya tanıtan  ‘Medeniyetler Korosu’nun muhteşem konseri oldu. 
Medeniyetler Korosu İzmir lileri Büyüledi
İzmir’de 3. Hatay Günleri etkinlikleri kapsamında  Karşıyaka Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Antakya Medeniyetler Korosu konseri İzmirlileri büyüledi.Tarihi dokusu ve sembolik anlamı olan Hatay ilinin hoşgörüsünün sembolü olan Medeniyetler Korosu, ‘İzmir’de Hatay Günleri’nde 3 semavi dinden ezgiler ile izleyicilere muhteşem bir akşam yaşattı. İzmir’in güzel sonbahar akşamında izleyenlerin yüreklerine hitap eden Koromuz, bir kez daha ilimizin medeniyetler arasında gönül köprüsü kuran özelliklerine izleyenleri hayran bıraktı. Koronun Şefi Yılmaz Özfırat ise, 4 semavi din, 6 farklı medeniyetten oluşan koronun ‘Yaradılanı Seviyorum Yaradandan Ötürü’, ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesinden hareketle tüm dünyaya sevgi barış ve hoşgörü mesajı vermek için gayret gösterdiklerini ifade etti. Konuşmaların ardından Şef Yılmaz Özfırat idaresinde sahne alan koro, farklı dinlere ve mezheplere ait türküleri, ilahileri ve deyişleri muhteşem bir güzellikte seslendirerek geceye renk kattılar. Koro’nun Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkıları büyük bir coşku ile seslendirmesinin ardından protokol üyeleri de sahneye davet edildi ve koro üyelerine çiçekler sunulmasının ardından hep birlikte ‘BirBaşkadır Benim Memleketim’ve ‘Hergün Bayram Olsa’parçası okundu.Antakya Medeniyetler Korosu konseri, İzmir Hataylılar Derneği Başkanı Vecih FAKIOĞLU ve Hatay Vali Yardımcısı Şahin BAYHAN’ın açılış konuşmalarının ardından; Hatay’ın Barış, Sevgi, Hoşgörü ruhunu ifade eden birbirinden güzel ilahiler ve ezgiler ile İzmirlilerin gönüllerini fethetti.Muhteşem denizi,kendine has dokusu ve ilgi çeken yapısı ile oldukça geniş bir izleyici kitlesine ev sahipliği yapan Karşıyaka Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserin bitmesini istemeyen konuklar için konser uzatıldı.
   
Karşıyaka Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere İzmir Vali Yardımcısı Erdoğan ÖZDEMİR, Hatay Vali Yardımcısı Şahin BAHAN, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin YÜCEL, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf GÜLER, Yeni Foça 7. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa BAŞOĞLU, protokol üyelerinin yanı sıra İzmir halkından yoğun bir katılımın olduğu görüldü.Defne ve Apollonun otantik kıyafetleri içerisinde salonda bulunan izleyicilere Antakya’nın yerel Defne sabununu dağıtmaları da ayrıca ilgi çekti. Konserin sonunda seslendirilen Memleketim şarkısına protokol ve bütün salon eşlik etmiştir.Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 'Muhteşem Hatay mutfağının damaklarda bıraktığı o muhteşem lezzetten  daha güzelini, Medeniyetler Korosu’nun dimağlarda bırakacağını, çünkü Antakya Medeniyetler Korosu'nun gücünü sevgi ve barıştan aldığını belirtti. Koromuz farklılıklar içinde bir zenginlik oluşturan, farklı inançlardan insanların birbirlerinin ezgilerini samimi bir sevgi ile seslendiriyor olmasından kaynaklanan gücü tüm dünyaya ulaşıyor.' dedi.Vali Lekesiz,Hatay’ın, 'Medeniyetlerin geçit resmi yaptığı, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapan bir il olduğunu, Doğu’dan Batı’ya Kuzey’den Güney’e tüm inanışların adeta geçit resmi yaptığı bir yer olduğunu ve insanlığın ilkel dönemlerinden uygarlığa giden yolda adeta bir kavşak noktası olduğunu kaydetti. Lekesiz,‘Böyle olunca beraberinde muhteşem bir kültürel çeşitliliği ve toplumsal hoşgörüyü de zaman içinde bünyesine mal ederek getirebilme becerisine sahip çok kadim bir yerleşim yeri. Hatay coğrafyası ve esasen tüm Anadolu, insanı insanyapan değerlerin adeta sınandığı, yaşandığı bir medeniyet merkezi. İşte bu merkezin beraberinde getirdiği Medeniyetler Korosu bir anlamda kendi irfanımız olan mirasımızla yeniden buluşmamız gibi bir hadise.’ dedi.Lekesiz,kurulduğu günden bu yana koronun destekçileri olan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız başta olmak üzere Sayın Adalet Bakanımıza, ilimiz Milletvekillerine, Antakya Belediye Başkanlığı’na, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü’ne, İskenderun Belediyesi’ne, ATSO, HESOB’a ve ilimizin tüm dinamiklerine teşekkür etti.