MEDENİYETLER KORUSU YENİ EVİNDE

Antakya Medeniyetler Korosu üyelerinin çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi, sanatseverlerin birbirinden güzel konserleri keyifle izleyebilmesi ve Medeniyetler Korosu’nu daha yakından tanımak isteyen konukların en iyi şekilde ağırlanabilmesi için hazırlanan ‘Medeniyetler Evi’ Medeniyetler Korosu’nun hizmetine sunuldu.
MEDENİYETLER KORUSU YENİ EVİNDE
 Medeniyetler Evi’nde gerçekleşen buluşmaya  Vali Lekesiz, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu,Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Doğum, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Ermeni Cemaatini temsilen Cem Çapar, Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Antakya Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz, Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat,koro üyeleri ile basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Vali Lekesiz, ilimizin pek çok değeri olduğunu ama en önemli değerinin sevgi, kardeşlik ve farklılıkları yüzyıllardır birarada yaşatabilme becerisi olduğunu ifade ederek koronun bu değere değer kattığını, sadece ilimizin değil ülkemizin yüzünü ağarttığını söyledi.Lekesiz, “Birkaç yıl önce Hatay’ın dinamikleri ile biraraya geldik. Hehşehrilerimiz yüreklerinden kopup gelen sesle ‘Madem bizim bu renkliliklerimiz var, şiddetin, kinin, nefretin egemen olduğu dünyada, insanlığın evrensel dili olan müzik aracılığıyla sevginin, kardeşliğin, barışın, hoşgörünün olabildiğince geniş kitlelere iletilmesinde yarar var’ dediler, iyi ki demişler. İş doğru olduğu için, toplumda da karşılık buldu. Koronun ilettiği mesaj, sevgiye yaptığı davet, kardeşliğe yaptığı vurgu ve çağrı, özelde Antakya’ya ardından ilimize, ülkemize, Avrupa’ya ve Okyanusları da aşarak tüm dünyaya yayıldı ve yayılmaya devam ediyor.” dedi.Lekesiz, “Yurt içinde ve dışında nerede dinlediysem izleyiciler içinden geldiği için koroyu ayakta alkışladılar. Bu vesileyle koroyu kuranlara, bu fikri ortaya atanlara, koroda yer alanlara, emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederim. Koro kurulduğundan beri destek olan dinamiklere, başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız olmak üzere Bakanlarımıza, Adalet Bakanımıza, AB Bakanımıza, Kültür Bakanlığımıza ve bu güzelliği yaştan değerli hemşehrilerimize tekrar teşekkür ederim.” dedi. 
 
Lekesiz, Medeniyetler Evi’nin tarihi özelliği, tefrişi ve tanzimi konusunda da bilgi verdi.İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu da, "Hatay denilince sevgi, saygı ve birlik akla gelir, ‘Yaratılanı severiz yaradandan ötürü’ sözü akla gelir. İşte Medeniyetler Korosu bu güzelliği hem Türkiye’ye hem de dünyaya duyurdu.” diye konuştu. Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu ise, koronun bugüne gelmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek hizmeti geçen herkese teşekkür etti.Antakya Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil de, artık sadece  Türkiye’de değil  bütün dünyada sesini duyurabilen bir koroya kavuştuğumuzu ifade ederek, “Cumhuriyet Bayramı’nda bir slogan taşımıştık; ‘Ben sen o yok, biz varız’ demiştik. Evet ‘Biz’in sahibi bugün artık bu evde.” dedi.Ermeni Cemaati adına konuşan Cem Çapar da, Hatay’da Ermeni, Hıristiyan, Musevi, Sünni ve Alevilerin birbirinin türküsünü söylemeye alışık olduğunu dile getirerek, “Bunu dışarıya tanıtan koroya destek vermek bizim görevimizdir. Onların önemli bir eksikleri olan böyle binanın tamamlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.”dedi.Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin de kurulduğu günden beri Hatay’ın tanıtımına büyük katkı sağlayan koronun çok ciddi bir altyapı sorununun çözüldüğünü kaydetti.HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ise, Türkiye’nin tanıtımının dünyaya Hatay’dan yapılmasının ilimizin başarısı olduğunu kaydederek emeği geçenlere teşekkür etti.Koro Şefi Yılmaz Özfırat ise, “Koro kurulduğu zaman bu günlere gelineceği bizim için sürprizdi ama birileri destek olursa bunlar olabiliyor. Başta Adalet Bakanımız olmak üzere Sayın Valimiz koroyu nasıl bir ‘Türkiye markası’, ‘’Dünya markası’ yapabiliriz diye çok çaba sarfettiler. Koroyu Hatay’ın bir markası olarak gördüler. Böyle bir yeri bize kazandırdıkları için şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca Ticaret Odası Başkanımızın, Sayın Belediye Başkanımızın, cemaat önderlerimizin üzerimizde azımsanamayacak destekleri vardır. Onlara da teşekkür ediyorum.” dedi.Konuşmaların ardından Vali Lekesiz’e Koro Başkanı Özfırat tarafından çiçek takdim edildi. Daha sonra Vali Lekesiz beraberindekilerle birlikte Medeniyetler Evi’ni gezdi ve koro üyeleriyle sohbet etti.