Mekatronik Topluluğu’nun Gezi Günlüğü

Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde faaliyet gösteren ve aktif olarak yıl içerisinde eğitim gören öğrencilerin gelişimlerine ışık tutan çalışmalara imza atan Mekatronik Topluluğu gezilerle moral depoladı.

Mekatronik Topluluğu’nun Gezi Günlüğü
Mekatronik Topluluğu’nun Nisan ayı içersinde Gençlik ve Spor Bakanlığına gönderdiği “Verimli Enerji Duyarlı Hatay için Tasarruf Mühendisleri” projesinin pilot uygulamalarınınolumlu sonuçlanmasınınardından üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, toplulukta aktif olarak görev alan 27 kişilik öğrenci ekibine 3 günlük Nevşehir, Konya ve Ankara gezisi hediye etti.Rektör Güder’in desteği ve Ekinciler Holding A.Ş’nin sponsorluğunda gerçekleşen gezi, ülkemizin en güzel doğal zenginliklerinden biri olan Kapadokya Peri Bacaları ziyareti ile başladı. Buranın eşsiz güzelliklerini görme fırsatı bulan ekip, dolu dolu geçirdiği günün ardından Avanos’da çömlek yapımını inceledi. Tezgâh başına geçen öğrenciler, renkli ve eğlenceli dakikalarla doyasıya vakit geçirdi. Türkiye’nin önde gelen dünya markası ORS (Ortadoğu Rulman Sanayi) firmasını da ziyaret eden ekip, Rulman üretiminin aşamalarını uygulamalı olarak adım adım gördü ve mühendislik mesleğinin ayrıcalıklarını farklı bir bakış açısıyla inceledi.Daha sonra Ankara Beypazarı yakınlarında bulunan ve ülkemizin ilk termik santrallerinden birisi olan Park Termik Santralini gezi rehberine dâhil eden öğrenciler, hoşça geçirdikleri günün ardından gezi günlüğüne Konya ile devam ettiler.
Konya’da Türkiye’nin ilk yerli dizel motorunu üreten TÜMOSAN firmasına ziyaret gerçekleştiren öğrenciler, buradaTÜMOSAN motor imalat baş mühendisi Alp Doğan ve traktör imalat baş mühendisi Murat Bey’le tesisleri incelediler.  Ardından öğrencilerin sınav öncesi motivasyon sağlaması amaçlanarak Konya İlinin tarihi ve kültürel yerleri gezildi. Gezinin bu kısmında öğrenciler, Hz. Mevlana’nın türbesine özel ilgi göstererek huzur bulduklarını ve tüm dünyanın hayran olduğu Türk düşünürünün huzurunda dua okumanın ayrıcalığını yaşadıklarını belirttiler. Gezi sonrasında geziyi değerlendiren Mekatronik Topluluğu Başkanı Mehmet Fatih Aşcı; bu yıl Mühendislik Fakültesi’nin içerisindeki en kapsamlı organizasyona imza attıklarını belirterek “Bu yıl ülkemizdeki imalat noktasındaki fabrikaların ilklerini seçerek mühendislik harikalarını incelemeye birebir imkân bulduk. Mühendislik Fakültesi’nden her bölümün topluluğa üye olan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen organizasyonumuz, Akademik Danışmanımız Yrd. Doç. Dr. Cuma Karakuş’ un katılımıyla ayrı bir önem kazandı.  Gezimizin son derece renkli ve eğlenceli geçmesine vesile olan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’e, desteklerinden dolayı her zaman bizim yanımızda olan EKİNCİLER HOLDİNG A.Ş. Kurucu Üyesi Sayın Recep Ekinci’ye ve EKİNCİLER HOLDİNG A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Fatih Keseroğlu’na ekibim ve topluluğumuz adına teşekkür ederim.” dedi.MKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğluise, gezinin Mühendislik Fakültesi’nde büyük ses getirdiğini dile getirerek bütün organizasyonun ve girişimlerin öğrenciler tarafından yapılmasının büyük bir başarı olduğunu ve Mekatronik Topululuğu’nun başarılı çalışmalarını her zaman destekleyeceklerini kaydetti.