Memur-Sen Hatay Temsilcisi Urhan dan Basın toplantısı

Memur-Sen Hatay Temsilcisi Hasan Urhan, Fransa'nın Ermeni soykırımı iddialarını inkar edenlere hapis cezası verilmesini öngören tasarıyı kabul etmesiyle ilgili, ''Fransa'nın gerçek soykırımı görmek için ilk önce Cezayir gerçeğiyle yüzleşmesi lazım'' dedi.
Memur-Sen Hatay Temsilcisi Urhan dan Basın toplantısı
 Urhan, Memur-Sen il binasında düzenlediği basın toplantısında, Fransa Meclisi'nin düşünceyi suç sayan bir yasayı kabul ederek ikiyüzlülüğünü deşifre ettiğini belirterek, düşüncenin suç sayıldığı bir anlayışın kabul edilebilir bir olay olmadığını söyledi.
     Fransa'nın, tarihçilerin karar vereceği bir konuda soykırım kararı almasının yanlış olduğunu vurgulayan Urhan, şunları kaydetti:

     '''Fransa'nın gerçek soykırımı görmek için ilk önce Cezayir gerçeğiyle yüzleşmesi lazım. 1830'dan 1962'ye kadar 132 yıl işgal ettiği Cezayir'de sadece 1954-1962 yılları arasında tespit edilen en az 1,5 milyon Cezayirliyi katlettiği bilinmektedir. Fransa ayrıca Benin, Burkine Faso, Cibuti, Çad, Gabon, Gine, Kamerun, Komor Adaları, Moritanya, Nijer, Senegal ve Tunus'ta yıllarca sömürge faaliyeti sürdürmüş, bu coğrafyalarda kan ve gözyaşı hiç eksik olmamıştır.''
     Urhan, ırkçı ve ayrımcı politika içindeki Fransa'nın bu tavrını şiddetle kınadıklarını bildirerek, devlet tarafından uygulanacak ambargo ve uygulamaları desteklediklerini ifade etti.
     Fransız mallarına karşı gerçekleştirilecek ulusal boykot kampanyalarının kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini anlatan Urhan, Fransa Meclisinde kabul edilen yasayı bir daha gündeme alınmamak üzere reddetmesini talep etti.