Mesnevi'de insan ve aşk konulu konferans

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Hz. Mevlana'nın 738. vuslat yıldönümü dolayısıyla ''Mesnevi'de İnsan ve Aşk'' konulu konferans düzenledi.
Mesnevi'de insan ve aşk konulu konferans
 Tayfur Sökmen Yerleşkesi Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Ahmet Koç, insanın hayatı boyunca yapacağı tek yolculuğun ruhuna yaptığı yolculuk olduğunu belirterek, Hz. Mevlana'nın vermiş olduğu evrensel mesajların, özünde barındırdığı sevgiyi, saygıyı ve güzel olan her şeyi, içinde bulunulan ruhsuzluk çağına taşımaya olan ihtiyacı bir kez daha fark ettiklerini ifade etti.
     Öğretim Görevlisi Ali Temiz de ''Mesnevi'de İnsan ve Aşk'' konulu sunumunda, Mevlana'yı anlamanın, yaşamanın ve yaşatmanın insanlık aleminin mutluluğu ve refahı için çok önemli olduğunu söyledi.
     Günümüz insanının, Mevlana'nın yaşadığı aşkı tatmaya muhtaç olduğunu kaydeden Temiz, ''Bu aşk, ezeli ve ebedi olan aşktır. Bu nedenle Mevlana'nın insan anlayışını, onun aşk anlayışından yola çıkarak kavramak gerekir. Mevlana, insanların kusurlarını hoşgörüyle karşılar çünkü insan eğer ham ise, terbiyesini tamamlayamamışsa ona hoşgörüyle yaklaşmalıdır'' diye konuştu.

     Temiz, Mevlana'nın hedefinin özellikle insanı terbiye etmek olduğunu belirterek, Mevlana'nın, insanın zaafını bildiği için insandan yüz yüze iyilik istemediğini, niyetinin iyi ve güzel olmasına baktığını kaydetti.
     Mevlana'ya göre, insanın insan olabilmesi için yaradılışındaki yüksek gayeyi görmesi ve kendisindeki cevheri sezmesi gerektiğini anlatan Temiz, Mevlana için aşkın Allah aşkı olduğunu ve onun dışındakilerin aşk olmadığını dile getirdi.
     Konuşmaların ardından müzik dinletisi sunulan konferansta, BESYO Müdürü Koç'un üniversitenin kurucu üyesi Ali Güngör'e MKÜ'ye ve kente yaptığı hizmetlerden dolayı plaket takdimi ve ''Aşkın Dansı'' adlı film gösterimi yapıldı.
     Etkinliğe Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Fatih Can, BESYO Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.