METAL SEKTÖRÜNDE MESLEKLERİN STANDARTLARI YÜKSELTİLİYOR

Payas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin sahibi olarak yürüttüğü ''Sosyal Diyalog Yoluyla Metal Sektöründe Mesleki Yeterliliklerin Geliştirilmesi Projesi'' kapsamında ''Metal Sektöründe Çalışanların Ulusal Meslek Standartları'' hazırlandığı bildirildi.
METAL SEKTÖRÜNDE MESLEKLERİN STANDARTLARI YÜKSELTİLİYOR
sektörünün tüm taraflarının katılımıyla oluşturulan ''İskenderun Körfezi Mesleki Yeterlilikler Platformu''nun 4. toplantısı İSDEMİR Genel Müdürlük toplantı salonunda yapıldı.
     Metal sektöründeki işgücünün yeterliliklerini artırmak için gerekli Ulusal Meslek Standartların hazırlanacağı AB destekli proje toplantısına MYK Metal Sektörü Komitesi Başkanı Prof. Dr. Süleyman Tekeli, üyeleri Mete Çankaya, Çağatay Kestir ve MYK uzmanı Hacı Ali Eroğlu da katıldı.
     Metal Sektörü komitesi önerisiyle bazı mesleklerin seviyelerinin değiştirilmesinin kararlaştırıldığı toplantıda Standardı hazırlanacak meslekler olarak; Hidrolik Pnömatikçi, Metal Doğrultma İşçisi, Metal Yüzey Kaplamacı, Dikişli Boru Profil Üretim Operatörü, Metal Kumlama İşçisi, Vargel Tezgâh İşçisi, Elektro Erozyon Tezgâh İşçisi, Eloksalcı, Metal Ekstrüzyon Profil İşçisi ve Sac Kesme ve Dilme Operatörü meslekleri belirlendi.
 

     Proje Koordinatörü Mehmet Pancar, yaptığı açıklamada meslek liselerinin asıl sorununun mesleksizlik olduğunu belirterek ''Mesleki ve teknik eğitimin ulusal meslek standartları ile uyumlu hale getirilmesi ve eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi için tüm taraflarla işbirliği yapılması gerekir. İşgücünün sektörün istediği yeterlilikte standardını sağlamanın yolunun Ulusal Meslek Standardı'nın sağlanmasından geçer'' dedi.
     Sektör temsilcileri İskenderun Körfezi bölgesinde ki toplantılardan sonra bazı işverenler ve İşyerlerinde de incelemelerde bulunacakları belirtildi.
     Ulusal düzeyde işgücü piyasasının aradığı nitelik ve yetkinliklere sahip bireylerin Ulusal Meslek Standartları ve Yeterliliklerine göre yetiştirilmesi verimlilik ve rekabette işletmelerimize pozitif katkı sağlayacağını bildirildi.
     Sendikalar ve bazı sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte Kuruluş temsilcileri de katıldı.