MEVLANA HAFTASI

Zamana ve kalıplara sığdırılamayan bir hazinedir Mevlana. “Aşk, Tanrı, gönül, akıl, ilim, ahlak, ibadet, irade, tevekkül, dünya ve ölüm” kelimeleri Mevlana’nın tahayyülüyle; kaleminde sır olur, cevap olur, öğüt olur.
MEVLANA HAFTASI

 İnsanların hırs ve kibir dolu fani heveslerinin peşinde unuttuğu paylaşmayı, affetmeyi, “ben” değil “biz” olmayı, veren elin alan elden üstün olduğunu ve en önemlisi dil, din, ırk, makam ve mevki gözetmeksizin herkesin eşit olduğunu bizlere hatırlatır. Bizim topraklarımızdan sınırları, önyargıları, engelleri; sevgiyle, sükûnetle aşarak evrensel değerleri insanlara ulaştıran Mevlana, “Ölüydüm, dirildim. Dost aldı götürdü beni” diyerek vefatını Şeb-i Arus yani düğün gecesinin ardından yüzlerce yıl geçmesine rağmen fikirleriyle, düşünceleriyle hala yaşatılıyor. O’nun nazarında doğu batı, güzel çirkin, gece gündüz yoktur, maddeye anlam katan insanın bakışındaki gayedir, inançtır.“Önce hep birbirimize hürmetle işe başlayacağız. Birliğe ulaştıracak yol, hürmet yoludur: İlme hürmet, ecdada hürmet, bütün samimi isteklere hürmet”  Mevlana’nın “Önce hep birbirimize hürmetle işe başlayacağız. Birliğe ulaştıracak yol, hürmet yoludur: İlme hürmet, ecdada hürmet, bütün samimi isteklere hürmet”  sözü tek başına toplumu, kurumları, nesilleri aydınlatmaya ve kaynaştırmaya yeter. Hürmet edelim her canlıya, her canlının sahibine…Varlığın sırrına ermek, yaratılanı ve yaratanı tanımak için, dün olduğu kadar bugün de insanlık, Mevlâna’nın kılavuzluğuna muhtaçtır. Mevlana Haftası vesilesiyle, büyük ruh ve fikir üstadını saygı ve rahmetle anıyor, O’nun düsturunda birlik, bütünlük, sevgi ve en önemlisi hoşgörü değerleriyle örülü bir dünya diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                      Prof. Dr. Hüsnü Salih GÜDER

                                                                                                       Rektör

MEVLANA HAFTASI haberi 07 Aralık 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  93820 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle