MEVLANA VE KADIN KONFERANSI

Hatay İl Müftülüğü tarafından Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Araştırmacı-Yazar Vehbi Vakkasoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Mevlana ve Kadın’ konulu konferansta, insan sevgisinin ve aile içi sağlıklı iletişimin önemine vurgu yapıldı.
MEVLANA VE KADIN KONFERANSI
 Vali Lekesiz ve eşi  Zehra Lekesiz’in yanı sıra Vali Yardımcımız Orhan Mardinli, Antakya Belediye Başkan Vekili Halil İbrahim Yelkaya, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve kurum müdürlerinin de eşleri ile birlikte katıldığı konferans, Kuran-ı Kerim ve Türkçe mealinin okunması ile başladı. İl Müftü Vekili Cafer Erol’un ‘Hoşgeldiniz’ konuşmasının ardından söz alan Araştırmacı-Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Mevlana’nın kişiliği ve insan sevgisi üzerinde durarak, Mevlana’nın yüreğinde taşıdığı sevginin günümüz insanlarına da yansıması temennisinde bulundu. Mevlana’nın gerek insanlara, gerek çocuklara gerekse eşine karşı yüreğindeki sevgiyi örnek alarak, günümüzde de aile içinde eşlerin birbirlerine karşı, çocuklarına karşı sevgi ve saygı ile davranmaları gerektiğine dikkat çeken Vakkasoğlu, ‘Sevgisizlik kılıç gibidir, yaralayıcıdır, sevgi ise ipek gibidir, yumuşacıktır. Unutmayın ki, Kuran-ı Kerim’de de yer aldığı gibi eşleriniz size Allahın emanetidir.
Eşlerinize o gözle bakınız. Sevgi ve dostluk evlerinizde başlasın, evde sevgi olsun ki bu sevgi sokaklara taşsın, caddelere taşsın, tüm topluma taşsın.’ diye konuştu. Gençlerimizin Mevlana’yı yeterince tanımadığına da dikkat çeken Vakkasoğlu, ‘Mevlana’yı 17 Aralık ve çevresinde anıyoruz ya da hatırlıyoruz, oysa her mevsim Mevlana mevsimidir. Çünkü O’nun yüreği, ilham kaynağı sevgidir. Mevlana’nın 800 küsur yıl sonra hala içimizde oluşu, hala ikna edişi, hala insanlara hidayet telkininde bulunuşu bir sırra bağlı, o da Efendimizin dönemindeki has talebesi oluşudur.’ dedi. Ülkemizin sevgiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Vakkasoğlu, ‘İnancımız ve bu cennet vatan bunu emrediyor, bunu sağlarsak dünyamız da cennet olacak, bundan hiç şüphem yok. Ama oraya doğru da bir de gidiş görüyorum. Kansız, kinsiz, savaşsız, önyargısız, kardeşçe, birbirimizi olduğumuz gibi kabul ederek, uyum içinde yaşayacağımız bir dünyanın da tünelin ucunda ışığını görüyorum.’ diye konuştu.Araştırmacı- Yazar Vakkasoğlu’nun güzel ve etkili sohbetinin ardından Valimiz Sayın Lekesiz, Vakkasoğlu’na çiçek vererek teşekkür etti.
MEVLANA VE KADIN KONFERANSI haberi 16 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  53350 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle