Mevsimlik Tarım İşçilerinin Barınma yeri

Aileleriyle birlikte çalışmak üzere ilimize gelen mevsimlik gezici tarım işçilerinin hava muhalefeti karşısında sıkıntı yaşamamaları ve daha insani koşullarda çalışabilmeleri için hazırlanan konteyner evlerin ailelere dağıtımı devam ediyor.
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Barınma yeri

 Vali Lekesiz Kırıkhan Kodallı Köyü yolu üzerinde hazırlanan 20 konteyner evde incelemelerde bulunarak, Kaymakam F.Fikret Çelik ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin’den bilgi aldı. 

Vali Lekesiz yaptığı değerlendirmede, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi(METİP) kapsamında, mevsimlik işçiler için hazırlanan konteyner evlerin işçilerin, hava muhalefetinden kaynaklı sorunlar yaşamalarının önlenmesi ve daha insani koşullarda çalışabilmelerinin sağlanması açısından önemli olduğunu kaydetti. 

İşçilerin; içerisinde lavabosu, mutfağı, banyosu ve tuvaleti, dışarısında ise yine banyosu ve çamaşırhanesi bulunan evlerde daha modern koşullarda yaşamalarının sağlandığını kaydeden Lekesiz, öte yandan okul çağındaki çocukların eğitimden uzak kalmamaları için konteynır ana sınıflar oluşturulduğunu ifade etti. 

Ülke genelinde uygulanan proje kapsamında ilimizdeki çalışmaların da süratle devam ettiğini ifade eden Lekesiz, ‘Kırıkhan ilçemize bağlı Kodallı köyünde 20, Çataltepe köyünde 40, Muratpaşa Kızılkaya köyünde 17 konteynır, bu konteynerlerde 3 adet çamaşırhane ile 3 adet de anaokulu yer alıyor. Bunların maliyeti ise yaklaşık 1 milyon lira. Başta ilçe Kaymakamı olmak üzere, İl Özel İdare Genel Sekreteri, İş-Kur İl Müdürü ve diğer emeği geçenlere teşekkür ederim.’dedi.