Mikro kredi ile başladı şimdi 600 kişiye yemek veriyor

Hatay'da işleri kötü gittiği için züccaciye dükkanını kapatan bir kadın, mikro kredi sayesinde açtığı ev yemekleri dükkanıyla hem 6 kadına daha istihdam sağladı, hem de günde 600 kişiye yemek servisi yapar hale geldi
Mikro kredi ile başladı şimdi 600 kişiye yemek veriyor
Hatay'da züccaciye dükkanını kapatmak zorunda kalan iki çocuk annesi Fatma Nur Çağlar, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) öncülüğünde valilik işbirliğiyle uygulanan mikro krediyle önce börek dükkanı açarak işe başladı, şimdi de 6 kadına istihdam sağlayarak günde 600 kişiye yemek servisi yapar hale geldi.
     Çağlar (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev bütçesine katkı sağlamak için züccaciye dükkanı açtığını, ancak işlerin yolunda gitmediğini ve kepenk kapatmak zorunda kaldığını söyledi.
     İflas ettiği dükkanında bulunan eşyaların bir kısmını kendisine ayırarak başka iş planları yapmaya başladığını anlatan Çağlar, ancak elinde birikimi olmadığı için herhangi bir girişimde bulunmaya da çekindiğini söyledi.
     Umutsuzluğa kapıldığı bu dönemde arkadaşlarından kadınlara kefilsiz, senetsiz kredi verildiğini duyunca umutlandığını ve hiç düşünmeden Mikro kredi Şubesi'nin kapısını çaldığını ifade eden Çağlar, şartlar gereği kendisi gibi iş kurmak isteyen, ancak birikimi olmayan arkadaş ya da komşularından oluşan 5 kişilik bir grup oluşturulması gerektiği cevabını aldığını kaydetti.

     Çağlar, tekrar kendi işini kurabilmenin heyecanıyla hemen araştırma yaptığını ve iş kurmak isteyen, ancak birikimi olmayan 4 arkadaşını da alarak yeniden mikro kredi şubesine gittiğini anlattı.
     Mikro kredi kapsamında kendisine börek yapıp satması için önce 750 TL'lik kredi verildiğini belirten Çağlar, grubundaki diğer kişilerin de terzi, konfeksiyon, el işi gibi farklı alanlarda çalışmaya başladığını belirtti.
     Aldığı 750 TL'lik krediyle öncelikle yemek fırını aldığını anlatan Çağlar, şöyle devam etti:
     ''Mikro kredi aldıktan sonra küçük bir dükkan buldum. Burada siparişe göre evlere börek yapmaya başladım. Küçük dükkanımda yaptığım börekler sayesinde hem mikro kredinin 46 haftalık taksitlerini rahatlıkla ödemeye başladım. İşlerin yolunda gittiğini görünce esnaf odasından da bir kredi daha çekerek daha büyük dükkana taşındım. Burada böreklerin yanı sıra ev yemekleri yapmaya başladım. Bu dönemde de mikro krediden bin 200 TL'lik bir kredi daha çekerek iş yerimdeki eksiklikleri giderdim. Yaptığım ev yemekleri sayesinde hem kredi taksitlerimi haftalık olarak ödedim. Hem de yıllardır hayalini kurduğum işte basamakları hızla tırmanmaya başladım.''
    
     -600 kişiye yemek veriyor-
    
     Bir süre sonra iş yerinde siparişlere yetişemez hale geldiğinin altını çizen Çağlar, kredi borcunun bitmesinin ardından 2 bin 500 TL'lik bir kredi daha çekerek daha büyük dükkana taşındığını kaydetti.
     Yaptığı yemeklerin ününün hızla yayıldığını ve tek başına bunlara yetişemediğini vurulayan Çağlar, ''Yanıma 6 kadın aldım. Kadınların evde boş oturmak yerine ev bütçesine katkı sağlamasını ve bunun için istihdama kazandırılmasını istiyorum. Bu nedenle iş yerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyorum. Şu an 6 kadın çalışanımla birlikte günde 600 kişilik yemek yaparak siparişlere yetişmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

     Mikro krediden küçük de olsa bir para almasının yanı sıra düzenlenen haftalık toplantılara katıldığını da ifade eden Çağlar, bu toplantıların bazılarında kente başarılı olan iş kadınlarını ziyaret ettiklerini söyledi.
     İş kadınlarının başarı öykülerini dinleyerek, kendisini motive ettiğini ve çıktığı yolculukta başarıyı yakalayabileceğine inandırdığını kaydeden Çağlar, hedefinin kent sınırlarını aşarak Türkiye çapında hizmet veren bir şirket haline gelmek olduğunu belirtti.
     Mikro kredi Şube Müdürü Serap Varoğlu da, üç yıldan bu yana Hatay'da mikro kredi uygulamasının olduğunu söyledi.
     İş kurmak isteyen, ancak birikimi olmayan kadınlara kefilsiz, senetsiz, haftalık olarak geri ödemesi yapılan kredi imkanı sunduklarını vurgulayan Varoğlu, şu an Antakya, Reyhanlı ve İskenderun ilçelerinde 3 bin 852 kadının bu imkandan faydalandığını kaydetti.