MİLLETVEKİLLERİMİZE MEKTUP

Konuyla ilgili ilimiz milletvekillerine aşağıda metni bulunan mektubu göndererek desteklerini beklediğimizi bildiriyoruz.

MİLLETVEKİLLERİMİZE MEKTUP

Sayın ……………………………………………………………………………

Sendikamız Eğitim-İş, okullarda öğretmenler tarafından yerine getirilen Nöbet Görevinin bir angarya niteliğinden çıkartılarak ücretlendirilmesi ve norma sayılması konusunda 2012 yılından bugüne kadar çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirmektedir. 1 Mart 2012 tarihinde başlattığımız imza kampanyası ile ilk kez öğretmenlerin nöbet görevlerine ücret ödenmesi konusunu dile getirdik.  13 Mayıs 2013’te “Nöbetimi Tutuyorum Ücretimi İstiyorum” kokart takma eylemini ise 20 Mayıs 2013 tarihinde Nöbet Tutmama Eylemine dönüştürdük.  Nöbet Tutmama Eylemimiz, 2014 yılında her ayın ilk haftasında nöbet tutmama biçiminde devam etmiş, 2015 yılında ise eğitim öğretimin bitim tarihi olan 12 Haziran 2015’e kadar nöbet tutmama eylemi kararı alınmıştır. Bu karar halen uygulanmaktadır.
Bizler, nöbet hizmetine karşı olmadığımız gibi nöbet görevinin öğrenciyi en iyi tanıyan, sorunlara anında müdahale edebilen ve çözüm üreten öğretmenler tarafından yerine getirilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Talebimiz; yasal dayanağı bulunmayan, sorumluluğu çok fazla olan nöbet hizmetlerinin Anayasamızda yasaklanan bir angarya olmaktan çıkartılarak, 6 saat ek dersle ücretlendirilmesi ve ders görevinden sayılarak norm kadroyla ilişkilendirilmesidir. Son günlerde bütün eğitim sendikalarının bu konuda eylem ve etkinlik kararları aldıkları, eğitim çalışanlarının tümünün nöbete ücret ödenmesi talebinde ortaklaştığı görülmektedir.Bu talebin karşılanması için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bir yasa düzenlemesi yapılması ve Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatında değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Eğitim emekçilerinin yaptıkları işin karşılığında aldıkları ücretlerin çok düşük olduğu ülkemizde, öğretmenlerimizin gelirine katkı yapacak olan bu talebimize duyarsız kalınmamalıdır.Yaklaşık 900.000 eğitim çalışanını ilgilendiren nöbet görevine ücret ödenmesi konusunda, bizlere destek olacağınıza, konuyu TBMM gündemine taşıyarak yapılacak yasal düzenlemelere katkı sunacağınıza olan inancımızla;
Saygılarımızı sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

                                                                                                                                             Yeter KÖSE

                                                                                                              Eğitim-İş  Hatay Şubesi Yönetim Kurulu

 

MİLLETVEKİLLERİMİZE MEKTUP haberi 21 Şubat 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  12975 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle