MİMARLAR ODASI ŞUBE BAŞKANI COŞKUN:RESTORASYON KONUSUNDAKİ ELEMAN AÇIĞIMIZI KAPATACAĞIZ

Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Yaşar Coşkun, restorasyon konusundaki eleman eksikliğini kapatmak için çalıştıklarını, bu kapsamda projeler hazırladıklarını belirtti.
MİMARLAR ODASI ŞUBE BAŞKANI COŞKUN:RESTORASYON KONUSUNDAKİ ELEMAN AÇIĞIMIZI KAPATACAĞIZ
Coşkun, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, İl Özel İdaresi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu işbirliğiyle hazırladıkları ''Rölöve ve Restorasyon Projelerinde Aletli Ölçme Teknikleri Eğitimi'' projesinin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından kabul gördüğünü ve sözleşme imzaladıklarını söyledi.
     Proje kapsamında 2 bin TL destek aldıklarını ifade eden Coşkun, bu kapsamda mimarlara 2 gün boyunca aletli ölçme teknikleri konusunda eğitim verileceğini kaydetti.
     Tarihi güzelliklere sahip kentte restorasyon konusunda deneyimli eleman sayısının çok az olduğunu vurgulayan Coşkun, ''Projeyle, restorasyon konusundaki eleman açığımızı kapatacağız. 2 gün boyunca yaklaşık 26 mimarımız rölöve ve restorasyon projelerinde aletli ölçme teknikleri konusunda uzmanlaşacak'' diye konuştu.
     Daha önce İŞKUR İl Müdürlüğü ile ''Restorasyon Meslek Elamanı Yetiştirme Kursu'' düzenlediklerini ve 18 kişiye bu konuda sertifika verdiklerinin altını çizen Coşkun, amaçlarının eski yapıları turizme kazandırmak olduğunu belirtti.
     DOĞAKA uzmanı Mehmet Ergin de yapılan proje başvurularını titizlikle değerlendirdiklerini kaydetti.
     Hatay'da DOĞAKA'ya yaklaşık 115 civarında bir proje başvurusunun olduğunu ifade eden Ergin, bunların 87'sinin değerlendirildiğini ve başarılı bulunduğunu, 38'sinin ise çalışmalarına başlandığını söyledi.