MISIR ÜRETİCİSİNİN GÖZÜ PİYASALARDA

TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ KUSEYRİ: -''MISIR ÜRETİCİSİNİN GÖZÜ PİYASALARDA''

MISIR ÜRETİCİSİNİN GÖZÜ PİYASALARDA
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Amik Ovası'nda mısırın hasat edilmeye başlandığını, üreticilerin gözünü piyasalara diktiğini belirtti.
     Kuseyri, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 4 milyon ton olan mısır ihtiyacının yüzde 50'sinin Amik Ovası ve Çukurova'dan karşılandığını kaydetti.
     Pamuk üretiminin merkezi olan Amik Ovası'nda üreticinin bu sezon mısır üretimine yöneldiğini ifade eden Kuseyri, şöyle devam etti:
     ''Toprak koşullarının uygunluğu ve iklim şartları nedeniyle Amik Ovası'nda çok kaliteli mısır yetiştiriliyor. Üretimdeki bu olumlu tablo, ne yazik ki piyasalara yansımıyor. Türkiye'deki piyasayı düzenleyen, üreticiyi ve tüketiciyi koruyan TMO, geçen yıl mısırda ton fiyatının 450 TL olarak açıklamıştı. Bu yıl bu rakamın yükseleceğini umut ediyoruz. Mısır üreticisinin gözü piyasalarda. Umarım, bu yıl fiyatlar daha yüksek olur ve üreticilerimizin de yüzü biraz olsun güler ve emeğinin karşılığını alır.''
     Mısır üretiminde maliyetlerin aşağı çekilerek, verilen desteklemelerin arttırılması gerektiğini vurgulayan Kuseyri, bu şekilde ürünün her yıl ekilebileceğini belirtti.