MKÜ 20. Kuruluş Yılı Etkinliklerinde Fidan Dikimi

Mustafa Kemal Üniversitesi yerleşkesine 20. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında 600 fidan dikimi gerçekleştirildi.
MKÜ 20. Kuruluş Yılı Etkinliklerinde Fidan Dikimi
 Toprağında  her daim  sevgi ve hoşgörü tohumları yeşeren güzel Hatay’ımızda, Üniversitemizin kuruluşunun  toplumsal sorumluluk bilincinin ve geleceğin insanıyla birlikte doğasını da oluşturmak gayesiyle düzenlediğimiz  20. Yıl Hatıra Ormanı Fidan Dikimi etkinliği öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi. 
Açıklamada, “Dünyadaki bütün karaların sadece yüzde 30’u ormandır. Bir ağaç yılda 700 kilo toz emiyor ve kökleriyle yılda 30 bin litre su çekerek verimli toprağın akmasını engelliyor. Bu ve daha birçok doğal güzellikleri ve sayılamayacak kadar çok faydalarıyla tükenmez bir doğal kaynaktır” değerlendirilmesinde bulunuldu.

20. Yıl Hatıra Ormanı Fidan Dikimi MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in konuşmasıyla başladı. Rektör Güder konuşmasında, “20 yıldır üniversitemiz artan fiziksel kapasitesi, artan  öğretim elemanı kapasitesi,  artan eğitim kapasitesiyle  birlikte siz değerli gençlerimizi  yetenekli iddialı;  Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı  bir yükseköğretimi sunmak  gayreti içerisinde çalışmalarını bugüne kadar sürdürdü bugünden sonrada  sürdürecek. 1300 dönümlük bir araziye sahip olan bu merkez yerleşkemiz içerisinde gördüğünüz gibi binalarımız çevresinde  çok miktarda henüz bakir bulunan arazilerimiz mevcut. Bu arazilerin yeşillendirilmesi gelecekte daha yeşil doku içerisinde yükseköğretimin sürdürülebilmesi için 20. Yıl Kutlama Etkinliğimiz içerisinden bir tanesi de hatıra ormanı oluşturulmasıdır. Bu amaçla burada toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. Burada 600 tane fidanı beraberce toprakla kavuşturacağız. Fidanlarımız için hayırlı bizler içinde iyi bir geleceğin  temeli olmasını diliyorum.” Temennisinden sonra fidan dikimine geçildi.

İlk fidanı Rektör Hüsnü Salih Güder diktikten sonra öğrenciler alana dağılarak fidan dikimlerini kısa sürede tamamladılar. Bütün fidanlar öğrenciler tarafından  oldukça keyifli ve eğlenceli bir şekilde dikildiği bilgileri yer aldı.