MKÜ Dağcılık Topluluğu, Aladağlar'da eğitimlerini tamamladı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Amanos Dağcılık Topluluğu üyeleri, temel dağcılık ve kış şartlarında arama-kurtarma eğitimlerini Aladağlar'da tamamladı.
MKÜ Dağcılık Topluluğu, Aladağlar'da eğitimlerini tamamladı.
   Türkiye Dağcılık Federasyonu Hatay İl Temsilcisi ve Amanos Dağcılık Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Yaşar Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, 4'ü kız 15 dağcıdan oluşan topluluk üyelerinin, temel dağcılık ve kış şartlarında temel arama-kurtarma eğitimi almak üzere Niğde iline gittiğini belirtti.
     Eğitimdeki amaçlarının, kış şartlarında yapılacak etkinliklere katılmak ve gerektiğinde arama-kurtarma yapacak yeterliliğe ulaşmak olduğunu vurgulayan Ergün, liderliğinde yapılan eğitimin, Niğde'ye bağlı Çamardı ilçesi sınırlarındaki Aladağlar'ın Emli Vadisi'nde, eksi 25 dereceye soğukta gerçekleştirildiğini ifade etti.
     TDF Niğde İl Temsilcisi Yusuf Biltekin ve Niğdeli dağcı Nuri Dokuzoğlu'nun da ziyaret ettiği kampta, kış şartlarında beslenme ve barınma, karda yürüyüş ve düşüş, kar duvarı ve igloo yapımı ile gece ve gündüz şartlarında arama-kurtarma eğitimi verildiğini kaydetti.
     Ergün, 2011 yılında temin edilen teknik malzemelerle Türkiye şartlarında Ağrı Dağı dahil tüm dağlarda kış mevsiminde etkinlik ve arama-kurtarma yapabilecek imkana kavuştuklarını bildirerek, kendilerine her türlü desteği sunan MKÜ Rektörlüğü ile MKÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına teşekkür etti.
     Bundan sonraki hedeflerinin, Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile arama-kurtarma hizmetlerinde birlikte çalışmak üzere protokol imzalamak olduğuna işaret eden Ergün, protokol için MKÜ Rektörlüğüne başvuracaklarını bildirdi.