MKÜ DE Ameliyatsız AORT Kapağı Değişimi

<span style="background-color:rgb(247, 242, 242); color:rgb(34, 34, 34); font-family:ubuntu,sans-serif; font-size:13px">Mustafa Kemal &Uuml;niversitesi (MK&Uuml;) Tıp Fak&uuml;ltesi Hastanesi&rsquo;nde Kapalı Aort Kapak Takılması (TAVI) y&ouml;ntemiyle, 68 yaşındaki bir hastanın kalp aort kapağı ameliyatsız değiştirildi.</span>
MKÜ DE Ameliyatsız AORT Kapağı Değişimi
İşlem hakkında bilgi veren Üniversitemiz Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat ŞEN, "Hastanemize ani kalp durması sonrası sevkedilen hastamız başarılı kalp masajı ile hayata bağlandıktan sonra yapılan tetkiklerinde aort kapağında ciddi darlık olduğu saptandı. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastada akciğer problemi de olduğu için açık kalp ameliyatının yüksek riskli olduğuna karar verildi. MKÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Dalı öğretim üyelerinin ortaklaşa olarak aldıkları karar sonucunda, hastanın kalbi açılmadan ve durdurulmadan ameliyat gerçekleştirilmiştir. Ameliyat sonrası hasta sağlığına kavuşmuştur” dedi.Operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. Nihat ŞEN, “Operasyonu gerçekleştiren ekipte Doç.Dr.Eyüp BÜYÜKKAYA, Doç.Dr Mustafa KURT, Doç.Dr. M. Fatih KARAKAŞ, Yrd.Doç.Dr. Ali ERAYMAN ve Kalp Damar Cerrahisi ABD Başkanı Prof.Dr. Orhan Veli DOĞAN yeraldı. İşlem sonrası kısa sürede uyandırılan hastada kontrollerde bir problem yaşanmadı ve Koroner Yoğun Bakım servisinde kontrole alınan hastada bir problem yaşanmazsa 2-3 gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
TAVI işleminin en önemli avantajının açık ameliyattan çok daha düşük riskle yapıldığını söyleyen Doç.Dr. Nihat ŞEN, “Hatay’da ilk kez kapalı yolla kapak değişimi olarak da adlandırılan TAVI işleminin yapıldığını belirtti. Bu işlemin daha çok aort darlığı ya da aort yetmezliği olan, açık cerrahi açısından yüksek risk taşıyan hastalara uygulandığını belirten Doç.Dr. ŞEN; “Bu hastalar açık cerrahiye gittikleri takdirde olumsuz bir olayla karşılaşma riski fazla olduğu için kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi ekibi tarafından alınan ortak bir kararla TAVI işleminin tercih edildiğini belirtti. İşlemin; hastaya kısa süreli bir genel anestezi uygulanması sonrasında göğüs kafesini açmaksızın, kasık damarı yoluyla balon yardımı ile sığır kalp zarından oluşturulan bir biyoprotezin mevcut kapağın yerine yüklenmesiyle gerçekleştiği belirtildi.Doç. Dr. Nihat ŞEN,  MKÜ Araştırma Hastanesinde bu gibi üst düzey işlemleri ve yeni teknolojileri Hataylı hastalara uygulama imkânı sağlayan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan KAYA, MKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf ÖNLEN ve MKÜ Tıp fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yunus DOĞRAMACI'ya  teşekkür etti.
MKÜ DE Ameliyatsız AORT Kapağı Değişimi haberi 29 Ekim 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  3990 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle