MKÜ DE BİYOMEKANİK TOPLANTISI YAPILDI

MKÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nin organize ettiği İtalya, İspanya ve Yunanistan’dan temsilcilerin katıldığı uluslararası boyuttaki Biyomekanik toplantısı iki gün sürdü.

MKÜ DE BİYOMEKANİK TOPLANTISI YAPILDI
MKÜ bünyesinde “Rehabilitasyon Sürecinin İyileştirilmesi için Biyomekanik Metodolojilerin İyileştirilmesine Yoğunlaşmış Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları Eğitimine Yönelik Proje Açılış Toplantısı” Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya, MKÜ Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Dalkız başta olmak üzere ilgili bölümlerin akademisyenleri, Hitit Üniversitesi’nden Prof. Dr. Reha Metin Alkan, yurtdışından Dr. GarretaFıguera, Dr. JoaquimChaler, EstebanPavan, IgnacioBermejo, Juan Lopez ve EnriqueVarela katıldı. MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder toplantının açılışında yaptığı konuşmada biyomekanik ölçüm yöntemlerini geliştirmek için amaçlanan uluslararası bir projenin ortağı olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.Avrupa’da mesleki eğitim ve araştırma merkezlerinden bilgi aktarımlarında bölgesel farklılıklar olduğunu dile getiren Rektör Güder projenin, Mustafa Kemal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorlarının biyomekanik analiz konusundaki bilgi eksikliğini tamamlayacak ve mesleki eğitim kursu geliştirmeye ön ayak olacağını bu sayede ülkeler arasındaki farklılıkların en aza indirgeneceği kaydetti.
 
 Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın da davetliler arasında olduğu programda konuşan Alkan, böylesine birleştirici bir projenin parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Muharrem Keskin’in de Mustafa Kemal Üniversitesi hakkında sunum yaptığı program üniversitemizin ve yurt dışından gelen uzmanların biyomekanik alanındaki yenilikler, yöntemler ve araştırmalar sonucu keşfedilen buluşlar hakkındaki sunumlarıyla devam etti. Toplantı, Rektörlük Toplantı Salonu’ndaki ikinci günkü oturumla sona erdi. Mustafa Kemal Üniversitesi Koordinatörlüğünde 24 Ay Sürecek olan proje, ulusal ve uluslararası kuruluşları bir araya getiren ve biyomekanik alanına katkılar sağlamak üzere geliştirilen ortak bir projedir. Biyomekanik ölçüm teknikleri tıpta yaygın şekilde kullanılıyor. Bu metodolojiler ise işlevsel ve fiziksel hasar değerlendirilmesine yoğunlaşıyor. Geleneksel metodolojilerden; ölçümlerin güvenirliği ve kesinliği konusunda daha avantajlı olan bu biyomekanik ölçüm teknikleri genellikle klinik çalışmalarında kullanılıyor. Ancak bu tekniklerin;  teşhis, hasta gelişiminin takibi,  etkilenen yetiler için ileri rehabilitasyon tedavileri,  eksikliklerin ve hasta-doktor ilişkilerinin değerlendirilmesi gibi konularda da kullanılması mümkün gözüküyor.